25 Yıllık Gayrimenkul Araştırmacısı ve Gayrimenkul Danışmanı Kadir Özel, Türkiye emlak piyasasındaki yabancı yatırımcılara ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcı 250 bin dolar karşılığında bir gayrimenkul alarak vatandaşlık alıyor.

25 Yıllık Gayrimenkul Araştırmacısı ve Gayrimenkul Danışmanı Kadir Özel, Türkiye emlak piyasasındaki yabancı yatırımcılara ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcı 250 bin dolar karşılığında bir gayrimenkul alarak vatandaşlık alıyor. Üstüne diğer maliyetlerini ve kârını da koyarak bir müddet sonrada satıyor”

Gayrimenkul Danışmanı ve emlakhaberi.com haber sitesi köşe yazarı Kadir Özel, önemli konulara değindi emlak piyasasında yabancı yatırımcıların oluşturduğunu öne sürdüğü ‘dev rant piyasasını’ anlatarak yetkilileri bu konuda acil önlem almaya çağırdı.

Kadir Özel, genç nüfusun çok olduğu ülkemizde birçok gencin ev alamadığını anlatırken; ”Enflasyon artıyor, maliyetler artıyor. Emlak’ta bir rant ortaya çıktı. Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcı 250 bin dolar karşılığında bir gayrimenkul alarak vatandaşlık alıyor. Üstüne diğer maliyetlerini ve kârını da koyarak satıyor. Bütün bunlar emlak fiyatlarını artırıyor. Kendi ülkenizde o sermaye sahiplerine muhtaç kalıyorsunuz. Bunlar beni rahatsız eden problemler.

“BU EMLAK PİYASAYI KİM NASIL BELİRLİYOR?”

Yeni Konut projelerinden blok halinde daire alıp piyasayı kendileri oluşturup sonra yüksek fiyattan bu evleri Türklere satıyorlar. Sistemde bir eksiklik olduğunu söylüyorum. Bunların tespit edilmesi gerekiyor. Bizim vatandaşlarımız ev almak, barınmak zorunda. Şu anda elinde nakit olanlar ev almak için bekliyorlar ama fiyatlara yetişemiyorlar. Bu piyasayı kim nasıl belirliyor?” internet ilan sitelerimi belirleyici oldu isteyen istediği fiyatı yazmakta ne kadar özgür ?

Kadir Özel, ayıraca “Rekabet Kurumu gibi bir kurum var bu ülkede. Bunun tespit edilmesi gerekiyor. Yabancı yatırımcıya dilediğin gibi yatırım yapabilirsin ama fiyat belirleyemezsin, rant piyasası yapamazsın denmeli. Bu sisteme bir dur denmeli. Bir rant ekonomisi var zaten” ifadelerini kullandı.

“EVİNİZİ ALABİLİYORSANIZ BİR AN EVVEL ALIN”

Konut almanın zorlaşacağını belirten Kadir Özel, ”Konut almak istiyorsanız bir an önce almalısınız. Türkiye göç alan bir ülke. Kitlesel göçler artmaya devam edecek. Nüfus artışı demek kiranın artması demek.

Döviz vb. artışlar da maliyete yansıyacak. Türkiye’nin genç nüfus oranı çok fazla, bu insanlar evlenecek, barınma ihtiyacı olacak, nasıl ev alacak? Bu konular gözden geçirilmeli. İpin ucunu koyuverdiğiniz zaten bir sistem kuramadıktan sonra bu işler geçecek demekle maalesef geçmiyor. 10 yıl önce bir daire aldım, şimdi bu kadar diye karşılaştırın. Şu anki oturduğunuz dairenin fiyatını 3-4 katına çıkaran sadece dolar kuru değildir, başka problemler vardır” sözlerini de sarf etti.

“BEŞ YIL SONRA EV ALMAK HAYAL OLACAK”

Kadir Özel, ayrıca ev almanın hayal haline geleceğini belirtirken şöyle konuştu:

”Benim tezim şu, ev almak beş yıl sonra hayal olacak. Herkes 10 yıllık, 20 yıllık kira kontratlarıyla oturmak zorunda kalacak eğer bu rantın önüne geçilmezse. Dışarıdan gelen yabancının gelip burada kural koymasına izin verilmemeli. Son 2 yıldır ev satan, araba satan zarar etti. Yatırım amaçlı ev alınır mı? 20 yıl önce dolar 1,25 lira seviyesinde, bugün 14,75 lira seviyesinde. Maliyet ne dolar? Bu kadar.”