Konut fiyatlarındaki artış devam edecek

Türkiye’nin önemli gayrimenkul geliştiricilerinden birisi olan intAvrasya Uluslararası İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sesli, son dönemde sektörde yaşanan fiyat artışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konut fiyatlarındaki artış devam edecek

Gayrimenkulde fiyat artışlarının devam edeceğini belirten Sesli, “İnşaat maliyetlerinin öngörülemeyen biçimde yükseliyor olması nedeniyle yeni yatırımların azalması, piyasada arz sorununu da beraberinde getiriyor. Arz çok azaldı. Artık satacak gayrimenkul bulamamak en büyük sorun. Ayrıca buna yurt dışı alıcıların yoğun ilgisi de eklenince mevcut talebi karşılayamayan sektörde, fiyatların artması kaçınılmaz hale geldi” dedi. Son dönemde konuşulan KDV indiriminden ziyade konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesinin yurt içi alıcıları hareketlendireceğini ifade eden Sesli, yeni bir kentsel dönüşüm atağının inşaat sektörüne can suyu olacağını vurguladı.

Şu anda mimari proje aşamasında olan yeni projelerine de değinen Ali Sesli, İstanbul Kartal’da yapımına başlayacakları karma projenin yenilikçi teknolojilerle donatılacağını belirtti. “Projemizi, alternatif kaynaklarla kendi enerjisini üretebilen, enerjisini verimli kullanan, doğal ışıktan maksimum düzeyde yararlanan, yeşil alan yoğunluğuna sahip, atıklarını geri dönüştürebilen bir mimariyle tasarlıyoruz” diyen Sesli, inşa edecekleri yapıların tamamının aydınlatmasında güneş enerjisinden yararlanacaklarını, teknolojik altyapıyı ise yenilenebilir enerji sektöründe 80 yıllık geçmişi olan Fransa merkezli ortaklarının sağlayacağını açıkladı

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 09:43

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
mv danışman
mv danışman - 3 hafta Önce

ev alacaklar, kiralık ev arayanlar oyuna gelmeyin bu zamanda şişirilmiş fiyatlar yüzünden boş yere kazıklanmayın hiç acele etmeyin yapılacak düzenleme ile makul fiyatlara vermek zorunda kalacaklar yada satılık konutlar ,kiralık evler ev sahiplerinin ellerinde kalacak hükümet konut sorununa neşteri vuruyor yasal düzenlemeler yolda 1)konutların yatırım aracı olması engellenecek emlak vergileri arttırılacak ya yüksek emlak vergisini cebinden ödeyecek yada makul fiyata evini vermek zorunda kalacak 2)konut satışları yada kiralama ücretleri sadece yasal olan tüfe dikkate alınacak keyfi zamların önüne geçilecek piyasa bu sayede dengelenecek.gıda etiketlerinde ki gibi bir gün önceki fiyat ile 1 hafta sonraki fiyatlar karşılaştırılacak neye karşılık bu kadar fiyat arttırımı yaptığı sorgulanacak 3)konut şatışlarında evin konumu,rayiş bedeli evin yaşı dikkate alınıp fiyatlandırılması yapılacak keyfi artışların önüne geçilecek 4)emlak komisyon ücretleri düşürülecek 5)yasal tüfe üzeri zam isteyenlere cezai işlem uygulanacak