Yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar ve yaptığı araştırmalarla İstanbul’un mimari tarihine ışık tutan ve ayrıca Boğaziçi’nin ahşap yalılarını fotoğraflarla okuyucuya sunan Reha Günay’ın İstanbul'un ahşap yapılarının bir gün yok olmasından duyduğu endişeyle fotoğraflamaya başladığı yapıları anlattığı “Boğaziçi’nin Ahşap Konutları ve Yalıları” kitabı, Dekar Yapı’nın katkılarıyla yayımlandı.

İstanbul'un çeyrek yüzyıllık aralıklarla yenilenen ahşap konutlarının önemine vurgu yapılan bu önemli eserin sponsorluğunu üstlenen Dekar Yapı, İstanbul'un tarih kokan ahşap yapılarına destek veriyor. Bu değerli mirası yaşatma ve gelecek nesillere aktarma misyonunu üstlenen Reha Günay, “Boğaziçi’nin Ahşap Konutları ve Yalıları” adlı eseriyle bu önemli kültürel zenginliği belgeliyor.

Sosyal sorumluluk bilincinin bir parçası olarak toplumun kültürel gelişimine katkı sunan önemli eserlere destek vermeyi sürdürdüklerini aktaran Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Bizi pek çok markadan ayıran özelliğimiz, daima ilkelerine sadık bir kurum olmamız. Bu ilkelerden biri de kentsel kültürümüzü korumak ve ileri taşımak. Bunu da ancak mimari belleğimize sahip çıkarak yapabiliriz. Bu bakımdan Sayın Reha Günay’ın Boğaziçi’nin ‘Ahşap Konutları ve Yalıları’ çalışması çok özel bir eser. Yıllar içinde bizzat kendisinin çektiği fotoğraflardan ve yaptığı araştırmalardan medyana getirdiği bu kitap, İstanbul Boğaziçi mimarisine ve özellikle ahşap konutlarına ışık oluyor. Bu değerli kitabın yayımlanmasına destek olmaktan büyük mutluluk duyuyor ve Sayın Günay’a toplumumuza kattığı bu değerli çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi’nin Ahşap Konutları Ve Yalıları