Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay, “Aynı zamanda mevduat faizlerinin yüksek olup yatırımların faizde bekletilmesi ve kiralara getirilen sınırlamayla beraber konut alımı yapmak yatırımcı için mantıklı gelmiyor ve bu yüzden yatırımlarını arsa tarla ya da faizli götürüyorlar” diye konuştu. Özellikle ocak ayından itibaren konut alımının yatırım aracı olmaktan çıkmaya başladığını ifade eden Altınay, “Kira getirileri konutların satış rakamlarına göre düşük kalıyor, amortisman süreleri uzuyor ve kişiler yatırımlarını konuta yapmanın mantıklı olmadığını düşünüyorlar” dedi.

“Konut Alımı İçin Doğru Zaman” Bu Fırsatı Kaçırmayın “Konut Alımı İçin Doğru Zaman” Bu Fırsatı Kaçırmayın

“BALON FİYAT ARTIŞI GERİLEMEZSE BU KRİZ DEVAM EDER”

Ataşehir-kiralık-daire

Şu an konut krizinin tam ortasında olduğumuzu dile getiren Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay, “Kişiler yüksek faizli konut kredileri alamadığı için, konut limitleri de düşük seviyede tutulduğu için insanlar konut alımında şu an zorluk yaşıyor. Aynı zamanda konut arzında yaşadığımız sıkıntı ve fiyatların çok yüksek seviyede olması, enflasyon ve dolar artışının yüksek seviyede olmasının yanında kira rakamları düşük kaldı” dedi. Bu yüzden de şu an konut alışında/satışında kriz yaşandığını söyleyen Altınay, “Krediler rahatlamazsa bu balon fiyat artışı biraz geriye gelmezse bu kriz devam eder. Krediler açıldığı başlayıp fiyatlar da normal seviyesine geldiği sürece sorunlar çözülmeye başlar” diye konuştu.

“KİRA ARTIŞ ORANLARI SON İKİ AYAGÖRE DAHA DÜŞÜK”

Üniversitelerin başlaması ve yurt sonuçlarının açıklanması ile birlikte pek çok üniversiteli eğitim hayatlarına başlamak için kalacak ev arayışına girmişti. Fakat çok yüksek kira bedelleri öğrencileri, ücreti daha makul gelen özel yurtlara itmişti. Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay, “Özellikle son aylarda yaşadığımız üniversitelerin yerleşme sebebiyle küçük dairelerin kiralarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Şu an bu durum normal seviyesinde devam ediyor kira artış oranları son iki aydaki artış hızına göre daha düşük. Tayini çıkan memur grup evlerine yerleşti, öğrenciler yerleşti ve şu an kiralık konut arayışında hızlı değil dolayısıyla arzu başlayınca fiyatlarda yerinde şu an seyrediyor” dedi.

Editör: Kadir Özel