Çulhalık “Denge tamam ama tek başına kira sorununu çözmez. Asıl mesele, konut sahipliği oranının düşüklüğü” dedi. Kiraya yüzde 25 zam sınırı uygulamasının kalkmasına kısa bir zaman kala konuyu değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, uygulamanın tek başına kira sorununu çözmeyeceğini, esas meselenin konut sahipliği oranının düşüklüğü olduğunu söyledi.

Yaşanan ekonomik ve sektörel sorunların ev sahipliği oranını giderek azalttığına dikkat çeken İhsan Çulhalık, inşaat maliyetlerine bağlı olarak konut fiyatlarının birkaç yılda 10 kat artmasıyla beraber ev sahibi olma hayallerinin ortadan kalktığını söyledi. Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında kiracı oranı en yüksek olan 4’üncü ülke konumuna yerleştiğini belirten Çulhalık “Son sekiz yılda ev sahipliği oranı yüzde 55'lere kadar geriledi. Kiralık konut ihtiyacı yüzde 27'ye yükseldi. Bununla beraber konut satışları çok ciddi oranlarda düştü ve düşmeye devam ediyor.

Şimdi kiraya yüzde 25 zam sınırı kalkıyor. Bundan sonra, daha önce olduğu gibi TÜFE'nin son 12 aylık ortalaması kadar zam yapılabilecek. Bu uygulama, kira artışlarını dengeli hale getirebilir ancak asıl mesele konut sahipliği oranının düşük olmasıdır” dedi.

Lens Cadde İle Yeni Bir Yaşamın Kapısını Aralayın Lens Cadde İle Yeni Bir Yaşamın Kapısını Aralayın

Bundan sonrası için çeşitli tedbirlerin alınmasın gerektiğine değinen İhsan Çulhalık, sektörün dengeye oturması için bu konuya çalışılmasının şart olduğunu kaydetti.

Çulhalık “Ev sahipliği oranını artırmaya odaklanmak gerekiyor. Gayrimenkulde yaşanan tüm sorunlar bu şekilde zamanla çözülebilir ve sektör kendine gelir. Arsa ve inşaat maliyetlerinin düşürülmesi öncelikli konu olmalıdır. Burada kamuya görev düşüyor. Arsa geliştirme ve şehirlerin çeperlerine yayılma konusu öncelikli olmalıdır. Hem vatandaş hem de konut üreticisi desteklenmelidir. En önemlisi de ulaşılabilir konut kredi faiz oranları belirlenmeli ve zorlayıcılıktan uzak ödeme alternatifleri hazırlanmalı. Düzenlenecek kampanyalar belli birkaç projeyi değil, tüm sektörü kapsayacak ve sürdürülebilir şekilde hayata geçirilmelidir.

Unutmayalım ki; arzdaki daralma aşırı kira artışlarına sebebiyet verdi. Aynı zamanda zam sınırı nedeniyle kiracılar ile ev sahipleri karşı karşıya geldi. Ek olarak yatırımlar yurtdışındaki projelere kaydı. Bu sürecin tekrarlamaması için bir an önce gerekli uygulamaların devreye alınması gerekiyor” diye konuştu.

 

0216 3141414  www.insayyapi.com    www.ondortuc.com.tr       www.kolsuzlarkimya.com

İnsay Yapı hakkında:

Grubun temelleri 1979 yılında ağırlıklı mobilya sektörüne toptan boya, vernik, tiner, polyester malzemeleri tedariki yapan İhsan Boya San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu ile atıldı. 1994 yılında grubun amiral gemisi Kolsuzlar Kimya San. ve Tic. AŞ. ile bir çok endüstriyel tesisin ana girdisi konumunda olan 50’yi aşkın kimyevi maddenin dış ticareti, depolanması ve lojistiğinin sağlanmasına yönelik yatırım yapıldı.1997 yılına gelindiğinde grubun üretici firması olan İhsan Kimya Boya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu tamamlandı. Böylelikle sanayi tipi endüstriyel ve sentetik tinerlerin üretimine başlandı. Daha sonra 40 yıllık tecrübe ve sermaye birikimini gayrimenkul sektöründe kazandırmak üzere, 2011 yılında İnsay Yapı San. ve Tic. AŞ’yi kuruldu. Ankara’da 119 konuttan oluşan Elit Manzara Beytepe projesi ile İstanbul Pendik’te 252 konutluk Ondörtüç Pendik projesini hayata geçirdi. Önümüzdeki dönemde başta dev kentsel dönüşüm projeleri olmak üzere, pek çok yeni projenin de hazırlıklarını sürdüren İnsay Yapı, güçlü kadrosu ile sektörde söz sahibi aktörler arasında yer almaktadır.

Editör: Kadir Özel