Yeni kanunla beraber günlük veya haftalık kiralama yapan konut sahiplerinin uzun dönem kiralama tercihine yönelmeye başladığına dikkat çeken Emart Gayrimenkul kurucusu Arzu Turan getirilen caydırıcı para cezası uygulamasının sektördeki kiralık ve hatta satılık konut sayısında bir artış yaratacağını söyledi. 

Kiralık konut sayısı artıyor

1 Kasım’da uygulamaya giren yeni kanunla konutlarını kısa süreli kiraya verenlerde yeni bir arayış süreci gözlemliyoruz. Bilindiği gibi uzun süreli kiralık konut arayanlar uzunca bir süredir kısıtlı alternatiflere sahipti. Yeni uygulamayla birlikte ev sahiplerinin ilgili konutlarını eskiden olduğu gibi uzun süreli kiralamaya çevirmesi emlak piyasasında bir rahatlama yaratacak gibi duruyor. Yeni kanun ve düzenlemenin denetimleri ne kadar sıkı olursa piyasadaki kiralık konut sayısı da o derece artacaktır.

Kiralık fiyatlarında düşüş başlayacak

Caydırıcı cezalar sonucu konutların kısa süreli kiralama yerine uzun süreli kiralamalara geçmesi alternatif sayısını da artıracak. Kiralık ev arayanlar, ilgilendikleri bölgelerde kiralık seçeneklerinin az olması nedeniyle daha yüksek kiralara “tamam" demek zorunda kalırken, farklı alternatiflerin ortaya çıkması rakamların aşağıya doğru yönelmesini sağlayacak. Kısa süreli kiralama yapmak için gerekli prosedürler ve caydırıcı cezalar konut sahiplerinin kiralama tercihlerini mutlaka etkileyecek.

Bu Hayat İstanbul Konut Projesi ve Fiyat Listesi

Satılık konut fiyatlarında da düşüş bekleniyor

Kısa süreli kiralamalardaki caydırıcı tedbirler sadece kira fiyatlarının düşmesine sebep olmayacak aynı zamanda satılık konut fiyatlarını da aşağıya çekecek. Çünkü son dönemde artan ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları ev sahiplerini tedirgin ediyor. Her ne kadar bu tür davalar için arabuluculuk sistemi getirilmiş olsa da hukuki süreçlerin uzun sürme ihtimalleri özellikle yatırım olarak ev almış olanların konutlarını kiraya vermektense boş bırakmasına sebep oluyordu.  Günümüzde mevduat getirilerinin yüksek oluşu, ev sahiplerinin evlerini boş tutmaktansa satmayı tercih etmesine yol açabiliyor. Bu da satılık konut fiyatlarında da düşüşleri beraberinde getiriyor.

İzin belgesi zorunluluğu var

Özetlemek gerekirse 1 Kasım’da yürürlüğe giren yeni kanun konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin genel esasları, izin belgesi düzenlenmesi zorunluluğunu ve yaptırımları kapsıyor. Buna göre konutlarını bireysel olarak veya farklı platformlar aracılığıyla günlük veya haftalık olarak kiralayanların izin belgesi bulunması gerekiyor. İzin belgesi olmadan faaliyette bulunanlara ilk etapta 100 bin TL para cezası uygulanıyor ve 15 gün süre tanınıyor.

100 bin TL’den 1 miyon TL’ye kadar para cezası

Kendisine tanınan 15 günlük sürede izin belgesi almadan turizm amaçlı kiralama yapmaya devam edenlere 500 bin TL idari para cezası uygulanacak. Süreci takip eden 15 günde de belge almazsa bu kez 1 milyon TL ceza ödeyecek. Ayrıca yasa kapsamında izin belgesi olan konut sahibinden kiraladığı mülkü bir başkasına kiralayanlar için de ceza var. Bu noktada da üçüncü kişilere kiraya verenler her bir sözleşme için 100 bin TL ceza ödeyecek.

Büyükyalı’ya yüzde 0 faiz ile hemen taşının Büyükyalı’ya yüzde 0 faiz ile hemen taşının

100 gün sınırı var

Konutların turizm amaçlı kiralanma süresi tek seferde en fazla 100 gün olacak. 100 günden fazla süreli kira sözleşmesi yapanlara ise ilk sözleşme tarihinden itibaren 1 yılda en fazla 4 kez kiralama hakkı tanındı. Bu kuralı çiğneyenler ve aynı konutu 100 gün üzeri sözleşmelerle 1 yılda 4 defadan fazla kiraya verenlere 1 milyon TL para cezası kesilecek.

Editör: Kadir Özel