Büyük veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlayan Endeksa, İstanbul’daki en yoğun kullanılan metrobüs duraklarına yürüme mesafesinde olan semtlerdeki kiralık ve satılık konut fiyatlarına yönelik bir çalışma yaptı.

Endeksa verilerine göre, mega kentteki 5 en yoğun durağa yürüme mesafesinde olan bölgeler arasında en yüksek ortalama kira değeri 62 bin 524 TL ve konut değeri 12 milyon 770 bin 849 TL ile Gayrettepe’de. Gayrettepe’nin ardından 30 bin 843 TL ortalama kira değeri ve 9 milyon 594 bin 613 TL konut değeri ile Mecidiyeköy gelirken, Cevizlibağ 25 bin 864 TL ortalama kira değeri ve 7 milyon 311 bin 524 TL'lik ortalama konut değeri ile üçüncü sırada yer aldı. Yenibosna ise 21 bin 197 TL ortalama kira değeri ve 5 milyon 328 bin 234 TL ortalama konut değeri ile en düşük fiyatlara sahip semt oldu.

Beylikdüzü'ne metro hattı geliyor diye yıllardır oyalanıyorlar 

Avrupa Yakasının Merkezi Gayrettepe’de Konut Kira Fiyatları Uçtu

Lüks rezidans ve plazaların yoğunlukta olduğu Gayrettepe’de, metrekare birim kirası 553 TL, ortalama konut kira değeri 62 bin 524 TL olurken ortalama satılık metrekare birim değeri 140 bin 339 TL ve ortalama konut değeri 12 milyon 770 bin 849 TL oldu. Bu bölgede yabancı nüfusunun da sebebi ile üst sınır Türkiye ortalamasının çok üzerinde seyrediyor.

En Yoğun Bölgelerden Olan Mecidiyeköy’de Kiralar 30 Bin TL Seviyelerinde

 

İstanbul nüfusunun en yoğun olduğu semtlerden biri olan Mecidiyeköy'de, metrekare birim kirası 308 TL, ortalama konut kira değeri 30 bin 843 TL olurken ortalama satılık metrekare birim değeri 80 bin 627 ve ortalama konut değeri 9 milyon 594 bin 613 TL oldu.

Cevizlibağ'da Kiralar 25 Bin TL’yi Geçti

Cevizlibağ'da metrekare birim kirası 281 TL ve ortalama konut kira değeri 25 bin 864 TL oldu. Satılık birim metrekare değeri 68 bin 332 TL olan Cevizlibağ'da konut ortalama satılık değeri ise 7 milyon 311 bin 524 TL oldu.

Uzunçayır'da Kiralar 23 Bin TL Seviyelerinde

Uzunçayır, metrekare birim kira 297 TL, ortalama konut kira değeri 23 bin 782 TL olurken ortalama satılık metrekare birim değeri 63 bin 183 TL ve ortalama konut değeri 6 milyon 65 bin 568 TL ile Uzunçayır dördüncü sırada yer aldı.

Goldan Visa da artık yeni moda ‘fonlar’ Goldan Visa da artık yeni moda ‘fonlar’

En Uygun Semt Yenibosna Oldu

Yenibosna'da, metrekare birim kira 268 TL, ortalama konut kira değeri 21 bin 197 TL olurken ortalama satılık metrekare birim değeri 67 bin 446 TL ve ortalama konut değeri 5 milyon 328 bin 234 TL seviyelerine ulaşarak en uygun fiyatlı metrobüs ile ulaşım olanağı olan semti oldu.

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Trafik yoğunluğu sebebi ile en çok tercih edilen ve en geniş ağa ulaşan olanaklardan biri de metrobüsler. Ulaşım masraflarının da artması ile metrobüs gibi toplu taşımaya yürüme mesafesinde semtlerdeki kira ve satış fiyatları yükselmeye devam ediyor. Şehrin önemli iş merkezlerine, üniversitelere ve sosyal imkanlara kolay ulaşım sağlayan ana arter diyebileceğimiz bölgelerdeki konut stoku daha hızlı tükeniyor.” dedi.

Endeksa: Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Sloganı “Endeksa ile evinizin kıymetini bilin” olan Endeksa, evini değerinde satmak isteyen milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Endeksa, yapay zekâ teknolojisini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri sunar ve aynı zamanda evini değerinde satmak isteyen kullanıcıları bölgesinde uzman emlak danışmanları ile bir araya getirir. Ev satarken en önemli konulardan biri fiyatın doğru belirlenmesidir. Satış fiyatının gerçek değerin altında belirlenmesi durumunda maddi kayıp yaşanmakta, değerin üzerinde belirlenmesinde ise satış gerçekleşmemekte veya satış süresi uzayarak zaman kaybı yaşanmaktadır. Endeksa, kullanıcıların değeri doğru belirlemeleri ve ihtiyaçlarına en uygun, bölgesinde uzman emlak danışmanlarına ulaşmalarını sağlayarak ev satış süreçlerini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.  Kullanıcılar www.endeksa.com sitesini ziyaret ederek gayrimenkul işlemi yapacakları bölgedeki ortalama satış ve kira değerleri, değer değişimi, yaşam olanakları, demografik yapı gibi konularda detaylı bilgiye ulaşabilir; aynı zamanda Endeksa’nın sektör lideri Otomatik Değerleme Modeli ile konutlarının konum ve özelliklerini girerek saniyeler içinde satış ve kira değerini hesaplayabilirler. Değeri belirledikten sonra; bölgede uzman Endeksa teknolojisi ile donanımlı emlak danışmanına ulaşarak satış işlemini güvenle tamamlayabilirler. 2017 yılında hayata geçen Endeksa’nın çoğunluk hissesi 2021 yılı sonunda Türkiye’nin öncü internet şirketleri grubu olan iLab Ventures tarafından satın alınmıştır. Endeksa küresel büyüme sürecine de girerek İspanya ve Portekiz’de faaliyet göstermeye başlamıştır

Editör: Kadir Özel