Piyasanın ve milyonların beklediği enflasyon raporu yayımlandı! Temmuz ayı enflasyonu TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Temmuz 2022 enflasyonu yüzde kaç, kiralara ne kadar zam geldi, işyeri, ofis, dükkan, büro, konutlarda kira zammı nasıl hesaplanacak?

Milyonlarca kişinin merakla beklemiş olduğu TÜİK Temmuz ayı enflasyon raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rapora göre enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sürdü. Söz konusu rakam ekonomik gidişatı göstermesi nedeniyle büyük önem taşırken aynı zamanda memur ve emekli maaşı enflasyon farkı hesaplaması ile resmi kira artışı zam oranı olarak kullanılması nedeniyle büyük önem taşıyordu.

Tapuda yanlış beyan verenler daha fazla vergi çıkarıyor

Piyasanın enflasyon beklentisi ile rakamların tutup tutmayacağı merak konusu olurken ENAG tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyonu aylık TÜFE yüzde 5,03 ve yıllık TÜFE oranı yüzde 176,04 olarak ilan edilmişti. ENAG sonrası gözler TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon raporuna çevrilmişti.

Bakanlık Fikirtepe'deki Temlik sorunu çözdü. Bakanlık Fikirtepe'deki Temlik sorunu çözdü.

SON DAKİKA! TÜİK TEFE TÜFE TEMMUZ AYI ENFLASYONU AÇIKLANDI! TEMMUZ 2022 ENFLASYONDA SON DURUM NE?

TÜİK tarafından merakla beklenen enflasyon raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor ile ne yazık ki enflasyonda ki yükselişin hız kesmesine rağmen devam ettiği görüldü. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %79,60, aylık %2,37 oldu TÜFE'deki (2003=100) değişim 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %45,72, bir önceki yılın aynı ayına göre %79,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %49,65 olarak gerçekleşti.

TÜİK TEFE TÜFE RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI YASAL SINIRI NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

Hatırlanacağı üzere ev kiralarında yaşanan aşırı değerlenme ve yükseliş nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kurulan ortak çalışma grubu ile yeni düzenlemeye gidilmiş, kira artışı zam oranı resmi olarak yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Ancak söz konusu sınırlama sadece konutlar için geçerli olurken, işyeri, ofis, dükkan gibi konut dışı kiralamalar için yine 12 aylık TÜFE rakamı kullanılacağı ilan edilmişti.

sözleşme

AĞUSTOS 2022 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA TABLOSU! AĞUSTOS AYINDOA KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ?

Kira Bedeli: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Ağustos 2022 Kira Artış Oranı: % 49.65

Ağustos Ayı Kira Zammı Tutarı: 496,50 TL

Ağustos 2022 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.496,50 TL

Kiracı Bir Yıllık Peşin Kira Öderse İndirim Hakkı Varmadır ?1

EV SAHİPLERİ KİRAYA EN FAZLA KAÇ TL, NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Konuta kira artışı konusunda hükümet tarafından 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yüzde 25 yasal kira artışı zam sınırı uygulanacak. Bu tarihe kadar ev sahipleri açıklanan enflasyon rakamını dikkate almayacak ve kiraya en fazla yüzde 25 oranında zam yapabilecek. İşyeri kira artışı konusunda ise TÜİK tarafından açıklanacak olan 2 aylık TÜFE ortalaması takip edilecek.