1980'li yıllara damgasını vuran, "Seviyorum İşte", "Şarkılara Sordum" gibi eserlere getirdiği yorumlarla hatırlanan Türk sanat müziği sanatçısı ve iş insanı Metin Milli, dün akşam Ankara'da vefat etti.

Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Instagram adresinden yaptığı paylaşımda, usta sanatçının kanserle mücadele ettiğini duyurdu. Akay, “Uzun süredir kanserle mücadele ediyordu ve 37 gündür yoğun bakımdaydı. Değerli sanatçımız Metin Milli dün 16.06.2023 Cuma akşamı, çoklu organ yetmezliği nedeni ile hayatını kaybetti. Cenazesi, yarın 18 Haziran 2023 Pazar günü öğle namazında, Ankara Cebeci Asri Mezarlığı'ndan son yolculuğuna uğurlanacak. 90’lı yıllarda beraber konserler vermiş ve çok güzel bir dostluğumuz olmuştu. Nur içinde yat Metin ağabeyciğim.” ifadelerini kullanarak Metin Milli ile çekilmiş fotoğrafını da paylaştı.

Metin Milli kimdir.

Metin Milli, yaptığı müziği "çok sesli hafif Türk sanat müziği" olarak adlandırıyordu. Milli, TRT destekli bu yeni türün 1990'lı yılların başlarına kadar Türkiye'de belli başlı öncüleri arasında yer aldı.

"Çiçekler Yasta" adlı parçasının yer aldığı "Merhaba" adlı albümü ile Milli, 1983 yılının konuşulan isimleri arasında yer aldı. Müziği pek çok meslektaşının aksine para kazanmak için değil zevk için yaptığını ifade eden Milli, ticaretten kazandığını müziğe aktardı.

Aranjör olarak kendisine uzun yıllar hizmet eden Metin Alkanlı ile birlikte Çiçekler Yasta, Şarkılara Sordum, Pişmanlık, Seviyorum İşte, Vurgun gibi birçok esere yorumu ile imza atan sanatçı, 1982-1996 yılları arasında sırasıyla Kekeva, Yankı, Fono, Yavuz, Sembol, Sarp, Foneks Plak şirketleri hesabına toplam 10 adet albüm doldurdu.