Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’un ilan verileri üzerinden hazırlanan ‘’sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” raporunda, son dönemde konut piyasasında yaşanan değişimler incelendi.

Rapora göre ekimden kasıma reel kira fiyatları artış hızı hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azaldı. Reel kira fiyatlarındaki artış hızı yavaşlaması ülke geneli ile İstanbul ve İzmir’de son 5 Ankara’da ise son 4 aydır devam ediyor.

Reel kira fiyatlarındaki yıllık artış hızı oranı ülke genelinde yüzde 18,3’e, İstanbul’da yüzde 9,3’e, Ankara’da yüzde 60,1’e, İzmir’de ise yüzde 34,1’e geriledi. Cari kira fiyat artış oranları da yavaşladı. Ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 128,4 TL oldu. Ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 166,7 TL, Ankara’da 116,7 TL, İzmir’de ise 141,2 TL olarak ölçüldü.

istanbul-3

Türkiye genelindeki reel kira endeksi temmuzdan itibaren azalışını sürdürdü. Ekimden kasıma ortalama reel kira fiyat endeksi 5,1 puan azalarak 174,3 oldu.

Değerli Konut Vergisinde Son Tarih 20 Şubat Değerli Konut Vergisinde Son Tarih 20 Şubat

Kasım ayında, bir önceki aya göre kiralık konut ilan sayısında ülke genelinde yüzde 4,1, İstanbul’da yüzde 2,7, Ankara’da yüzde 3,2, İzmir’de ise yüzde 5,3’lük bir azalış yaşandı. Kiralık konut talebinde ise Kasım ayındaki düşüş dikkat çekti. Geçen yılın aynı dönemine göre kiralık konut talebi yüzde 5,4 oranında geriledi.