Rudaw.net haberine göre  İsrail-Hamas savaşının ateşi ve Erbil'de ABD üslerine düzenlenen drone saldırıları emlak piyasasını doğrudan etkiledi.

Hurşid Abdulmenaf, 12 yıldır Erbil'de yatırım yapıyor ve dört konut projesi bulunuyor. Yatırımcı, 2.000 daireyi daha piyasaya sürmeye hazırlanırken drone saldırıları planlarını sekteye uğrattı.

Konuyla ilgili Rûdaw’a konuşan Abdulmenaf, “İki yeni projeyi hayata geçirmeyi planlıyorduk ancak Erbil’e yapılan drone saldırıları nedeniyle planı erteledik” dedi.

İki ayı aşkın bir süredir Erbil'deki emlak piyasası yüzde 70 oranında düştü. Düşüşü çok iyi fark eden ve elinde veri bulunan kişilerden biri de, altı emlak ofisi şubesiyle şu anda ev ve apartman dairesi alım satımına yönelik ayda 10 sözleşme bile yapamayan Serdar Azad.

Azad, hiçbir zaman şimdiki gibi iş yapamaz hale gelmediklerini söylüyor.

Erbil'de emlak ofisi sahibi olan Serdar Azad, "Altın Bölge dediğimiz, Park32 ve diğer bölgelerde emlak piyasası tamamen durdu. Yüzde 35 oranında düşüş yaşandı” dedi

Erbil'deki emlakçılara göre apartman, ev ve arsa fiyatlarının yüzde 25 oranında düşmesi ve alımlara yönelik talep azlığı, fiyatlar üzerinde doğrudan etkili oldu.