Gayrimenkul sektörünün önde gelen markalarından Fenercioğlu, Türkiye’deki tecrübesini yurtdışına taşımaya devam ediyor. Alanya ve Antalya başta olmak üzere merkezi lokasyonlarda bugüne kadar 53 proje geliştiren şirket, 3 sene önce gözünü diktiği Kuzey Kıbrıs’ta şantiye sayısını 8’e çıkardı. Kıbrıs Güzelyurt’un Gaziveren mahallesinde ‘Yeni Miami’yi inşa etmek için çalışmalara başladı.

İlk etabındaki 1054 konutun üretimine başlayan şirket, daireleri 63 bin pounddan satışa çıkardı. Yüzde 35’i peşin, kalanı 24 ay taksit kampanyası da başlatan şirket, yatırımcılarına 10-12 yıl kira çarpanı vaat ediyor. Fenercioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, “Esentepe’de 30 daireden oluşan Aqua Blue projemiz bitmek üzere. Yine aynı bölgedeki Aqua Garden, Aqua Seaside ve Aqua Country projelerimiz ise seneye teslim edilecek. Gaziveren için ise heyecanımız daha yüksek. Gaziveren Kıbrıs’ın yeni İskele’si olacak.” açıklamasında bulundu. Burada ilk faz Ocak 2027’de teslim edilecek. Stüdyo, 1+1 ve 2+1’lerden oluşacak projede metrekare büyüklükleri ise 34 metrekare ile 215 metrekare arasında değişecek.

Yabancı yatırımcının gözdesi İstanbul, Antalya ve Mersin Yabancı yatırımcının gözdesi İstanbul, Antalya ve Mersin

Kuzey Kıbrıs

Gaziveren’de birden çok arsa yatırımı yaptıklarına dikkat çeken Aycan Fenercioğlu, “Kuzey Kıbrıs’ın dinamikleri çok farklı. Pound ile yatırım yapıyorsunuz ve 300 gün güneşli bir ülke burası. Kışın 15-18 derecenin altına inmiyor. Avrupa özellikle burayı çok seviyor. Mülklerin değeri ve kira getirileri her geçen gün artıyor. 63 bin poundluk bir evi, 900 bin peşin, aylık 70 bin taksitle alıyorsunuz. Yatırdığınız para yaklaşık 10-12 yıl içinde geri dönüyor. Bu fırsat oldukça ilgi görüyor. Kuzey Kıbrıs’ta 8 şantiyemizde şu an 1.500 konut üretiyoruz. Sene sonu şantiye sayımız 12 olacak, böylece üreteceğimiz konut sayısı 4 bin adedi aşacak. 3 yıl sonra bir 4 bin konut daha üretmek için şimdiden ek çalışmalarımızı da yapıyoruz. Kuzey Kıbrıs’ta yıllık yatırım tutarımız 100-120 milyon pound seviyesinde. Şu ana kadar 250 milyon poundun üzerinde yatırım yaptık.” dedi.

‘Yatırımcımıza kazanacakları ve enflasyondan korunacakları seçenekler oluşturuyoruz’

3 yıl önce Türkiye’deki faiz ve enflasyon ortamını hissettikleri için, yatırımcıya kazandıracak seçeneklere odaklandıklarını ve bu amaçla Kuzey Kıbrıs ve İspanya’da projelere başladıklarını ifade eden Aycan Fenercioğlu, “Biz bir gayrimenkul yatırım şirketiyiz. Kurulduğumuz 2013’ten bu yana da hep doğru lokasyonlarda yatırım yaptık. Antalya ve Alanya ile başladık. Kuzey Kıbrıs ve İspanya ile devam ediyoruz. Şimdi sırada Montenegro ve Dubai gibi potansiyeli yüksek ülkeler var. Bu potansiyeli yüksek ülkelerde en çok arsa yatırımlarından kazanç sağlıyoruz, ancak ev almak isteyenlere iyi amortisman süresi ve ulaşılabilir ödeme seçenekleri ile fırsat sunmayı da sürdürüyoruz. Alım gücü ortalamasını bildiğimiz için ona göre seçenekler oluşturuyor, yatırımcılarımızı hem enflasyona karşı koruyoruz hem de kazanmalarını sağlıyoruz.” dedi.

Fenercioğlu GYF de büyüyecek

Fenercioğlu çatısı altında 19 şirketleri olduğunu kaydeden Aycan Fenercioğlu, Kasım 2023’te Sermaye Piyasaları Kurulu’ndan (SPK) onay alarak Fenercioğlu Gayrimenkul Yatırım Fonu’nu kurduklarını da açıkladı. Bu fon ile alım gücü 1-2 milyon TL aralığına düşen yatırımcılara seçenekler sunmayı da hedeflediklerini kaydederek, “Yanlış lokasyonda ne yaparsan yap kazandıramazsın. Ama doğru lokasyonda yanlış proje bile kazandırabilir. Biz arsalarını satın aldığımız ve doğru lokasyon olduğuna inandığımız yerlerde projelerimizi satışa kademe kademe açıyoruz. Alanlara inşaat aşamasında dahi kazandırıyoruz. Şirketler gelişmiş ülkelerde bilançolarının yüzde 10’unu bankalardan sağlayacaklarını hedefler. Gelişmemiş ülkelerde bu oran elbette çok daha yukarıdadır. Banka finansmanı kullanmadığımız için de en azından yüzde 10 hep önde başlıyoruz. Bu anlamda iyi seçenekler hazırlamayı sürdüreceğiz. Türkiye önümüzdeki 5 yıl sadece barınma amaçlı konut üretebilir. Yatırım amaçlı konut 5 yıl sonra ancak tekrar gündeme gelir. Doğru lokasyon yatırımlarımızla bu anlamda biz iyi seçenek sunmayı sürdüreceğiz.” dedi.

‘Türk şirketleri yurtdışında güçlü olmalı’

Birçok gelişmiş ülkenin, ülkeleri dışında güçlü şirketleri ile etkili şekilde lobi yapabildiğini kaydeden Fenercioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, “Türk şirketlerinin de yurtdışında güçlü olması, ülkesine döviz kazandırması önemli. Hele de yurtdışındaki operasyonlarına, Türkiye’den ihracat ile malzeme tedariği yapabiliyorsa birçok açıdan değerli hale geliyor. Bunun yaygınlaşabileceği bir dönemdeyiz. Kuzey Kıbrıs’ta bu anlamda değerli bir fırsat.” dedi. Kuruldukları 2013’ten bu yana toplam XX milyon poundluk yatırım yaptıklarını kaydeden Fenercioğlu, “Biz hiç kredi kullanmıyoruz. Arsaları satın alıyoruz. Özkaynaklarımızla yatırımlarımızı yapıyoruz. Projelerimizin büyüklüğüne göre iş makine parkımızı da kendimiz oluşturuyoruz.” dedi.

‘İzmir’de en büyük kentsel dönüşüm projesine başlıyoruz’

İzmir merkezine en yakın ve bir defada yapılan en büyük kentsel dönüşüm projesini 55 dönümde başlatmaya hazırlandıklarına dikkat çeken Fenercioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, “1,5 yıldır geliştiriyoruz, planları bitti. İzmir Esentepe’nin Göktürk bölgesinde 55 dönümde 2-3 aya kentsel dönüşüm projemize başlayacağız. Burada ticari alanlar ve 1.700 konut olacak. İzmir deprem bölgesi. Ancak insanlar olduğu alandan çıkmak istemiyor. İzmir’de böyle bir alışkanlık var. Projemiz bu anlamda bir farkındalık bir hareket de oluşturacak. Projemiz 120 milyon Euro toplam yatırım tutarı ile hayata geçecek. Kentsel dönüşüm kanunun bir tık daha uygulanabilir hale gelmesi aslında iyi olur nitekim maliyetler iyice arttı. Bu tarafın da ülke genelinde hızlanması gerekiyor.” dedi.