Fuarlar ve zirvenin uluslararası enerji yatırımcılarının yeni buluşma noktası olması hedefleniyor. Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD)’ın destekleri ile Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. tarafından ilk kez düzenlenecek Solar+Storage NX Fuarı ve NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi, Wyndam Grand İstanbul Levent Otel’de düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantıya GENSED Başkanı Halil Demirdağ, GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel ile sektör temsilcileri katıldı.

 

Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Fuarı

İlk kez düzenlenecek fuarlar ve zirve hakkında bilgi veren Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel, “Solis Fuarcılık olarak GENSED ve TEHAD ile güçlerimizi birleştirip iki önemli sektörü aynı çatı altında buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Fuarı Solar+Storage NX’de 12 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcı firmamız yer alacak. 51’i aşkın ülkeden 10.000’den fazla ziyaretçi katılımı bekliyoruz. Alım Heyeti Programımız kapsamında CIS Ülkeleri: Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Rusya (Belirli Bölgeleri), Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Kuzey Afrika: Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Libya, Sudan, Sahra Altı Afrika: Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Zimbabve, Zambiya ve Doğu Akdeniz: Ürdün ve Lübnan’dan profesyonel satın almacılar Solar+Storage NX’de olacaklar. Ayrıca; başta Çin, Japonya, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Lübnan, Ürdün, Yunanistan, İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkelerin ticari ataşelikleri ile birebir görüşmeler gerçekleştiriyoruz ve bu görüşmeler sonucunda dünyanın dört bir yanındaki kanaat önderlerini fuarda bir araya getiriyoruz.” dedi.

Dünyanın Önde gelen elektrikli araç markaları bu fuarda olacak

Dünyanın Önde gelen elektrikli araç markaları bu fuarda olacak

Eş zamanlı gerçekleştirilen ve sürdürülebilir mobiliteyi desteklemek adına en yaratıcı çözümleri ve en yeni trendleri bir araya getirme mottosuyla düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi hakkında da bilgi veren Gürel şöyle devam etti: “Sektörün uluslararası katılımcılı en büyük fuar ve zirvesi olmayı amaçlayan NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’nde 70’in üzerinde katılımcı firma yer alırken, Zirve kapsamında gerçekleşecek 20’den fazla oturumda, 50’yi aşkın elektrikli araç sektörünün lider ve uzman isimleri konuşmacı olarak yer alacak ve deneyimlerini katılımcı ve ziyaretçiler ile paylaşacak. E-mobilite’nin yanı sıra şarj istasyon teknolojileri konusunda da lider firmaları ve yetkililerini ağırlayacağız.  Ayrıca dünyanın önde gelen elektrikli araç üretim firmalarını ilk kez Türkiye’de bu fuarda görme imkanımız olacak. Otomobil sektörünün başarılı kadın temsilcileri de konferansımızda yer alarak yeni nesillere esin kaynağı olacak.

Uluslararası Enerji Piyasası İstanbul’da Buluşacak

Fuarların ve zirvenin uluslararası enerji piyasasını buluşturan ortak bir platform olmasını hedeflediklerini ifade eden GENSED Başkanı Halil Demirdağ, “Yeşil ve dijital dönüşümü hem ülkemiz hem de sektörümüz için fırsat olarak görüyoruz. Üyelerimiz geniş katılımla eş zamanlı düzenlenen Solar+Storage NX Fuarı ile NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’ne katılacaklar. Hem iç piyasa hem de uluslararası pazarlar için firmalarımıza önemli işbirlikleri ve fırsatlar sunulacak. Zirve ve konferansları da sektörün geleceğine dair gelişmeleri gündeme taşıması açısından çok önemli buluyoruz.” dedi.

GES’de 6, RES’de 2,5 kat Büyüme Öngörülüyor

Ülkemizin 2035 Ulusal Enerji Planı’na göre; GES Kurulu gücünün 53.000 MWe, RES Kurulu gücünün ise 30.000 MWe olmasının hedeflendiğine dikkat çeken Demirdağ, “Buna göre GES’de önümüzdeki 12 sene içinde yaklaşık 6 kat, RES de yaklaşık 2,5 kat  büyüme öngörülüyor. Yenilenebilir enerji, dijitalizasyon ve EV ile büyüyeceğiz, artık bu belli. Ekonomimizi de yeşil enerji ve enerjideki dönüşüm odaklı büyüme stratejileri ile yeniden yapılandıracağız, istihdam artışlarını teknoloji ile sürdürülebilir kılacağız. Sektör olarak bu konuda öncülük yapıyoruz ve dönüşümün odağında yer alıyoruz; üzerimize düşeni yapmaya da hazırız.” şeklinde konuştu. Demirdağ, artık gemi taşımacıları, havayolu gibi korunan sektörler ile  konut ve işyeri ısıtmasında oluşan CO2 emisyonu hesaplanıp, emisyon salınım bedeli talep edilecek. Emisyon salınımı ticareti yaptırımları ardından yeşil enerji ile taşıma ve ısınma kavramları gündemi daha çok meşgul edecek.

2035 Yılına Kadar Ülkemizin En Az 35 GWh’lık Şebeke Depolama Tesisine İhtiyacı Var

GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir ise enerji depolama anlamında sektörde önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Türkiye’nin yenilenebilir enerjide çok büyük potansiyele sahip olduğunu belirten Özdemir, sektörün tek güneş enerjisi ve enerji depolama fuarını düzenlemelerinin altında bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi olduğunun altını çizdi. Özdemir, “Enerji Depolama yatırımı yapıldığı takdirde eğer yanında GES veya RES yatırımı da yapmak isterseniz Lisans alma işleminde yarışma olmadan devletimiz büyük kolaylık sağlıyor. Şu ana kadar 250 GW’ı aşkın depolamalı GES ve RES başvurusu yapıldı. Hatta birkaç hafta evvel EPDK 744 MW’lık ilk parti ve hemen sonrasında 650 MW’lık ikinci parti ön lisans almaya hak kazanan projeleri açıkladı.  2035 yılına kadar ülkemizin en az 35 GWh’lık şebeke depolama tesisine ihtiyacı var. Enerji depolama şebekemizin daha stabil dolayısıyla sürdürülebilirliğini sağlamasının yanında; GES’lerin ve RES’lerin de gelişimini desteklediği için karbon ayak izimizi azaltacak. Örneğin, doğaya en çok zarar veren fosil yakıt kullanımını azaltacak elektrikli araçlarımızı, Elektrikli Araç Şarj istasyonlarında depolamanın sağladığı ekstra güç ile çok daha hızlı şarj edebileceğiz. Aynı şekilde ev sahipleri GES ile depolama entegrasyonu sayesinde kesintisiz enerjiye kavuşacaklar. Yeşil Mutabakat ile ileride fosil yakıtlı dizel jeneratörler tarihe kavuşacak ve yerini yeşil enerjiden şarj edilebilen batarya grupları alacak. Enerji depolama şebekenin stabilitesi sağlar. GES ve RES’ler için sürdürülebilir gelişiminin garantisi enerji depolamadır. GES’ler gecede üretim yapıyorlar. Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’. Tüm gelişmelerle birlikte, depolama hayatımızı ve dünyamızı daha iyi kılacak. GES’ler gece, RES’ler ise rüzgar esmeden de elektrik üretebilecek. Enerjide oyunun kuralları yeniden belirlenirken, gelecekte enerji alanındaki yatırımlarda, Güneş ve Enerji Depolama teknolojileri birinci sırada yer alacak.” dedi.

2030’da Türkiye Yollarında Yaklaşık 1 Milyon Elektrikli Otomobil Seyredecek

NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’nin Yerli ve Yabancı Elektrikli Araç Üreticileri, Tedarikçileri ve Şarj markalarının buluşma adresi olacağını ifade eden TEHAD Başkanı Berkan Bayram ise “Türkiye; elektrikli ulaşım, şarj ağı, batarya ve bağlı teknolojiler bakımından 5 Milyar $'lık iş hacmi üretebilecek potansiyele sahip. 2030 yılına geldiğimizde Türkiye yollarında yaklaşık 1 Milyon elektrikli otomobil ve 250 bin adetlik şarj ağı oluşacaktır. Bu gelişimin ülkemiz istihdam sürecine katkısının ise, yeni iş sahibi 1,5 Milyon kişi olacağını tahmin ediyoruz.” dedi. Elektrikli şarj istasyonları konusunda da bilgi veren Bayram, “Türkiye'de şu ana kadar 126 firma şarj ağı lisansı aldı. Lisans şartları gereği bu firmaların 6 aylık süre içerisinde en az 50 adetlik şarj ünitesi kurma zorunluluğu bulunuyor. Diğer taraftan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın açmış olduğu Destek Paketi’nden yararlanan firmalarında 1572 adet, en az 120kW ve üstü güçte şarj ünitesi kurulumları devam ediyor. Ülkemizde şu anda halka açık toplamda 6500 adet şarj ünitesi bulunuyor. Lisanslı - lisanssız toplam şarj ünitesi sayısı ise 20 bin adete ulaşmış durumda. “ diye konuştu.

Dünya Elektrikli ve Hibrit Pazar 20 Milyon Araca Ulaştı

Dünya rakamlarına da dikkat çeken TEHAD Başkanı Berkan Bayram, dünya elektrikli ve hibrid araç pazarının yaklaşık 20 Milyon adete ulaştığını  belirtti ve oran olarak elektrikli araçların toplam pazarda en yüksek olduğu ilk 3 ülkenin yüzde 86 ile Norveç, yüzde 43 ile İsveç ve yüzde 30 ile Hollanda olduğunu ifade etti. Bayram, NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’nin geleceğin iş modellerine, yenilenebilir enerjide değişen yatırımcı ve ihtiyaç profillerine yenilikçi bakış açıları sunarak; Türk enerji sektörünün geleceğine katma değer sağlamayı hedeflediğini ifade etti. Bayram fuarların tüm sektör paydaşlarının hem ticaret ağlarını genişletmesini; hem de ülkemizin yeşil dönüşüm kapsamında iklim değişikliği ile mücadelesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

İklim Krizine Yönelik Çözüm Önerileri Solar+Storage NX Konferanslarında Konuşulacak

Fuara paralel olarak organize edilecek uluslararası teknik ve stratejik konferanslarda, 30’u aşkın konuda Türkiye ve dünyadan uzman isimler güncel konular ve teknolojik gelişmeler hakkında bilgi birikimlerini dinleyicilerle paylaşacak. C-seviye bilgilendirme ve network platformuna dönüşecek Solar+Storage NX Konferanslarında, iklim değişikliğiyle küresel mücadelede güneş enerjisi ve depolama teknolojilerinin önemi tüm detaylarıyla ele alınırken, enerji talebindeki hızlı artışa çözüm olacak temiz ve yenilenebilir diğer enerji kaynaklarındaki gelişmeler ve fırsatlar masaya yatırılacak. Ayrıca, emisyon envanterinin daha sağlıklı olarak hazırlanması ve iklim değişikliği politikalarını tüm paydaşların işbirliği ile geliştirilmesi noktasında gerekli altyapının oluşturulmasına ortam sağlayacak. solar+HUB, storage+HUB, decarb+HUB, business+HUB ve digi+HUB olmak üzere beş ana başlık üzerinden belirlenen teknik konferans konuları, güneş enerjisi ve depolama kullanımına teşvik ederken yaygınlaştırıcı faaliyetlerin gündeme taşınmasını sağlayacak.

 

E Mobilite Çözümleri Nextgen E-Mobility + Charge Zirvesi’yle Gündeme Taşınacak

NextGen E-Mobility + Charge Zirvesi’nde ise, elektrikli araç şarj teknojileri için finans, altyapı, işlerlik ve yatırım getirisi konularına odaklanırken, bütün ticari ve devlet kuruluşları için gerçek çözümler, tasarruf yöntemleri ve altyapı teknolojisindeki tüm yenilikler gündeme getirilecek. Ele alınacak bazı başlıklar ise şöyle: Mobilitenin Dinamikleri, Yeni Teknolojiler: Endüstri 4.0 / Nesnelerin İnterneti, Akıllı Şehirler ve Akıllı Mobilite, Toplu Taşımada Akıllı Araç Çözümleri, Elektrikli Araç Teknolojileri, Yıkıcı Yenilikler, Ulaşımda Etkinlik ve Paylaşım Ekonomisi, Karbon Yakalama, Yaratıcı Kentsel Mobilite Çözümleri, Sürdürülebilir Şehirlerin Finanse Edilmesi, Elektrikli Taşımacılık, Endüstriyel Çözümler: Yeni Nesil e-Pil / e-Motor, Otonom ve Birleşik Araç Teknolojileri , Kentsel Toplu Taşımada Gelecek Vizyonu, Otomotiv Teknolojilerinin Şekillendirdiği Mobilite ve Sürdürülebilir İş Modelleri için Yaratıcılık / Dijital Dönüşüm.

Solar+Storage NX Fuarı ve NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi, 31 Ağustos – 2 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Elektrikli Araçlar 
 

AVRUPA PAZARI

Geçtiğimiz Mart ayında Avrupa ülkelerinin tamamında 220.757 adet tam elektrikli araç satışı gerçekleşti. 2023’ün Mart ayı satış rakamı ise önceki yıla göre % 43,2 oranında arttı. Avrupa'da ilk 3 ay toplam satış rakamı ise 433.298 adet oldu.

2023 Mart ayı en çok satılan pazarlarda:
İngiltere'de 46.626 adet, Almanya'da 44.125 adet , Fransa'da 30.635 adet gerçekleşti. Avrupa'da tüm pazar içerisinde Elektrikli Otomobil payı %13,9 oldu. Bu oran 2022 yılı Mart ayı için %11,4'tü.

Elektrikli Araçlar 
TÜRKİYE PAZARI

2023 yılı ilk 3 ayında 4670 adet elektrikli otomobil satıldı. Toplam pazar içerisinde Elektrikli Otomobil payı  %2,7 oldu. 2022 yılı ilk 3 ayında ise 1073 adet Elektrikli Otomobil satılmıştı. 2022 yılında toplam  8210 adet Elektrikli Otomobil satılmış ve tüm pazar içerisindeki payı ilk kez %1 olmuştu. 2011 yılı itibariyle Türkiye yollarında toplam 17.340 adet Elektrikli Otomobil mevcut.

Elektrikli Otomobil pazarının 2023 yılı sonunda, 35bin adetlik bir pazar oluşacağını tahmin ediyoruz.

Hibrid Araçlar 
AVRUPA PAZARI

Avrupa pazarı 2023 yılı Mart ayında 366.086 adet  hibrid araç satışı gerçekleşti. 2023 ilk 3 ayında ise toplam  843.018 adet hibrid araç satıldı. Hibrid araç pazarı 2022 yılına göre yaklaşık %40 oranında artış gösterdi.  

Hibrid Araçlar 
TÜRKİYE PAZARI

Türkiye Hibrid otomobil pazarı, 2023’ün ilk 2 aylık döneminde 9.835 adet satıldı. Hibrit araçların toplam pazar içerisindeki payı ise %7,6 oldu. Şubat ayı sonu itibari Türkiye’de trafiğe kayıtlı toplam hibrit otomobil sayısı ise 144.477 adet oldu.

Şarj Ağı   
AVRUPA PAZARI

Avrupa pazarı 2023’ün ilk üç ayında 29.027 adet yeni halka açık şarj noktası kuruldu. Toplamda Avrupa Birliği ülkelerinde, halka açık şarj noktaları sayısı da 2023 mart ayı sonu itibarıyla: 479.505 adete ulaştı. Toplam şarj ağında:
Hollanda'da 116.184 adet, Fransa'da 92.062 adet, Almanya'da ise 84.536 adet şarj noktası bulunuyor.

Şarj Ağı   
TÜRKİYE PAZARI

Türkiye'de şu ana kadar 126 firma şarj ağı lisansı aldı. Lisans şartları gereği bu firmaların 6 aylık süre içerisinde en az 50 adetlik şarj ünitesi kurma zorunluluğu bulunuyor. Diğer taraftan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın açmış olduğu Destek Paketinden yararlanan firmalarında 1572 adet, en az 120kW ve üstü güçte şarj ünitesi kurulumları devam ediyor.

Ülkemizde şu anda halka açık toplamda 6500 adet şarj ünitesi bulunuyor. Lisanslı - lisanssız toplam şarj ünitesi sayısı ise 20bin adete ulaşmış durumda. 

ELEKTRİKLİ HAFİF TİCARİ - OTOBÜS PAZARI

Avrupa şehirlerinde dolaşan elektrikli otobüs sayısı 12 bin adedi geçti. Bu rakamın yarısından fazlası, 7.500 adete yakını da, son 2 yılda satın alındı. 2021 yılında Avrupa'da 3.282 adet elektrikli otobüs yola çıkmışken, bu rakam 2022 yılında 4.152 oldu.

Elektrikli otobüs talebi yapan ilk 3 Avrupa ülkesi ise İngiltere, Almanya ve Fransa oldu. İngiltere'de geçtiğimiz yıl 685 adet elektrikli otobüs satın alındı ve 2012-2022 arasındaki dönemdeki toplam rakam 1.835 oldu. Almanya’da 581 adet, Fransa’da ise 549 adet elektrikli otobüs satıldı. 2012 itibariyle toplamda:
İngiltere'de 1835 adet, Almanya’da 1.809 adet, Fransa’da 1.562 elektrikli otobüs mevcut.

Türk otomotiv üreticisi Karsan 16 elektrikli otobüs üreticisinin yer aldığı Avrupa pazarında, 135 adetlik satış rakamı ile 10’uncu sırada yer aldı. Karsan’ın Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar gerçekleştirdiği satış rakamı ise 194 adet.

Dünya elektrikli ve hibrid araç pazarı yaklaşık 20 Milyon adete ulaşmış durumda. Oran olarak elektrikli araçların toplam pazarda en yüksek olduğu ülkeler:

Norveç: yüzde 86
İzlanda: yüzde 72
İsveç: yüzde 43
Hollanda: yüzde 30
Fransa: yüzde 19
İtalya: yüzde 9
İspanya: yüzde 8

Türkiye; elektrikli ulaşım, şarj ağı, batarya ve bağlı teknolojiler bakımından 5 Milyar $'lık iş hacmi üretebilecek potansiyele sahip. 2030 yılına geldiğimizde Türkiye yollarında yaklaşık 1 Milyon elektrikli otomobil ve 250bin adetlik şarj ağı oluşacaktır. Bu gelişimin ülkemiz istihdam sürecine katkısının ise, yeni iş sahibi 1,5 Milyon kişi olacağını tahmin ediyoruz.

Kaynak: TEHAD - Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği