İki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı çıkarlara hizmet edecek ve pekiştirecek şekilde ilerlemesini önümüzdeki yıllarda bekliyoruz. Devlet Başkanımız Muhammed Bin Zayed ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ilişkilerin ilerlemesi yönünde direktifleri var. Aynı zamanda halklarımızın da ileriye yönelik teveccühleri söz konusu. Aynı zamanda Türkiye’nin bölgesel konumunu güçlendirebilecek ilişkilere doğru hareket etmekteyiz.

İki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması gerekiyor. Aramızdaki iş birliğini global anlamda yapabiliriz. Buna gücümüz de var. Aynı zamanda kalkınma ve ticari anlamda da ekonomilerimizi daha ileriye taşımak için mutlaka gayret göstermemiz gerekiyor. İkili iş birliği çerçevesinde Türk ve BEA firmalarının önünü açmak da çok önemli.

Yenilenebilir enerji ile ilgili alan da bizim için çok önemli. Sadece ticari alanda başarılı ilişkiler ve iş birlikleri değil aynı zamanda ülkelerimizin ileriye yönelik karbon azalımı ve enerji konusunda da iş birliği yapmalı ve bu hedeflere ulaşmalıyız.

İki ülke arasında ticaret hacminin son iki yılda yüzde 82’lik artış gösterdi. Ticaret hacmimizdeki bu artış teşvik edici bir konu. Ama aynı zamanda ortaya koyduğumuz bir iradenin de göstergesi. İki ülkenin bu iş birliğini artırma noktasındaki iradesi de son derece önemli.”

BAE’li firmaların Türkiye’ye yatırımlarına ilişkin soruya yanıt veren Al Nahyan, bugünkü görüşmelerde bu konunun da ele alındığını, BAE şirketlerinde Türkiye’de enerji konusunda yatırım yapma eğilimi olduğunu söyledi.

Haziran ayında Enflasyon zirve yaptı. Haziran ayında Enflasyon zirve yaptı.

Yenilenebilir enerji, güneş enerjisi ve elektrik enerjisi sektörlerinin konuşulduğunu ifade eden Al Nahyan, BAE’nin Masdar şirketinin Türkiye’deki bu alanda yatırım fırsatlarını yakından takip ettiğini belirtti.

Kamu kurumları ya da özel sektörle enerji alanında yatırımların yapılabileceğine işaret eden Al Nahyan, “Bu da enerjiyi daha ucuza mal etmek için önemli. Bu firmamızın (Masdar) özellikle global anlamda güneş enerjisinden maksimum istifade edebileceğimiz çalışmaları söz konusu.” diye konuştu.

Al Nahyan, BAE’li firmaların Türkiye’de enerjinin yanı sıra çeşitli mallar, demir yolu ve turizm fırsatlarıyla da ilgilendiğini belirterek, “Türkiye büyük bir ülke gerçekten ve çok fazla potansiyeli olan bir ülke. Turizm konusu da çok aktif bir sektör. Eğer bunu değerlendirecek olursak ileri zamanlarda aramızdaki ilişkilerin bu yönünün pekişmesi için fırsatlar arayacağız.” dedi.

Sağlık turizmi ve ilaç üretimi alanlarında iş birliğinin Kovid-19’la birlikte gündeme geldiğine de vurgu yapan Al Nahyan, “Sadece Türkiye’de değil Türkiye’yle birlikte başka ülkelerde iş birliği yapma konusu da çok önemli bizim için. Bu Afrika da olabilir Orta Asya da ya da Güneydoğu Asya da olabilir. Zira bu bölgeler Türkiye’ye ve BAE’ye de büyük saygı gösterilen yerler. Bunun için ilişkilerimizi o bölgelere gitmek için iyi şekilde pekiştirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dünya