Bu artış, Türkiye'yi küresel piyasalarda konut fiyatlarının en çok arttığı ülke konumuna taşıdı.

Konut fiyatlarındaki yükselişin devam ettiği bir dönemde, şehrimiz öne çıkmaya başladı. Doğal güzellikleri ve eşsiz konumuyla dikkat çeken Sakarya, Serdivan , Sapanca ve Karasu gibi ilçeleriyle yatırımcıların ilgisini çekiyor.

sametyazı

Sakarya, sahip olduğu 16 ilçesiyle birçok farklı seçenek sunarken, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferizli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü ve Taraklı ilçeleriyle yatırımcıların tercihleri arasında yer alıyor.

Özellikle tatilcilerin ilgisini çeken bölgeleriyle dikkat çeken ilimiz, son dönemde Sapanca’nın turizm yönünün yükselmesi ile  değerini arttırmış durumda.

Sakarya'nın yaşadığı bu gelişimle birlikte, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illeri yakalayabileceği ifade edilirken, konut yatırımcıları tarafından da ciddi talep görmeye başladı

Merkez Bankası tarafından açıklanan son konut fiyatları endeksi raporunda da Sakarya'nın yaşamış olduğu yükseliş dikkat çekti.

Sakarya İlçeleri Bir Yılda Konut Yatırımcısına Ne Kazandırdı ?

Sakarya ili genel olarak yıllık bazda konutta % 68,30 artış gösterdi.

İLÇE                 1 Yıllık Değer

Adapazarı         %68,75

Akyazı              %69,77

Arifiye              %64,94

Satılık ve kiralık konut piyasasında fiyatlar  10 aydır geriliyor Satılık ve kiralık konut piyasasında fiyatlar 10 aydır geriliyor

Erenler             %84,15

Ferizli               %78,26

Geyve               %67,85

Hendek %75,23

Karasu              %70.08

Kaynarca          %113,19

Kocaali             %59,62

Pamukova        %78,00

Sapanca           %84,66

Serdivan           %62,97

Söğütlü %92,51

Kuşkusuz başlığı okuduğunuzda aklınızdan Serdivan, Sapanca veya Karasu gibi ilçeler geçti, fakat Kaynarca ve Söğütlü dikkat çeken bir değer artışı gösterdi bu ilçelere daha sonra geniş bir parantez açacağım fakat bir cümleyle aktaracak olursam ‘ az olan değerlidir’.

1 Temmuz’dan Sonra Konut Kira Artış Oranı Nasıl Olacak ?

Fahiş kira artışlarını önlemek için 2020 yılında getirilen yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz'da sona ereceğini belirtti.

Bununla ilgili birkaç formül var gündemde, kademeli enflasyon oranında artış ta söz konusu, arabuluculuk ile artış ta masada görünüyor.

Arabuluculuk sisteminde, ev sahibi ve kiracı arasında kira bedeli ve tahliye gibi konularda anlaşmazlıklar mahkemeye gitmeden çözülebilecek. Arabuluculukta anlaşma sağlanamaması halinde dava açılabilecek.

Arabuluculuk süresi ücretsiz, başvuru için e-devlet veya adliyelere başvuru yapılabilecek. Arabuluculuk görüşmeleri en fazla 30 gün sürecek.

Arabuluculuk sisteminin kira zammındaki belirsizliği ortadan kaldıracağını ve kiracıların mağduriyetinin önüne geçeceğini belirtiyor.

Ülkece bir seçim sürecini geride bıraktık çıkan sonuçların ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Şimdi önümüzde Ramazan Bayramı var seçimlerin de etkisiyle kırgınlıkların, dargınlıkların son bulacağı, barış ve huzur dolu bir bayram geçirmenizi dilerim.

Samet Hızalan