Nisan Ayı Sonu İtibariyle Konut Satışları Geçen yıla Göre %11,8 Azaldı Nisan Ayı Sonu İtibariyle Konut Satışları Geçen yıla Göre %11,8 Azaldı

Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, konutta barınma için ihtiyacı olanların harekete geçtiğini belirterek, “Yatırım amaçlı talep henüz yok, onlar birikimlerini faiz ve dövizde bekletmekteler” diye konuştu.

Mart ayında sıfır konut satışlarında kıpırdanma oldu. Aylık konut satışları Şubat ayındaki 28 bin 594 adet seviyesinden Mart ayında 34 bin 399 adede çıktı. Toplam satışlar içindeki payı da 2 puan artışla yüzde 32.6’ya yükseldi. Bu oran Aralık ayındaki yüzde 37’lik satış payından sonraki en yüksek oran olarak dikkat çekti.

Sektör umutlandı ama henüz erken!

Rakamları değerlendiren Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, son bir buçuk yıldır sıfır konut satışlarındaki sıkıntının katlanarak büyüdüğünü, Mart ayındaki hafif kıpırdanmanın bile sektörü umutlandırdığını söyledi. İkinci el konutlarda da 5 bin adede yakın bir artış olduğuna dikkat çeken Emrullah Yedikardeş “Herkes tünelin ucundaki ışığı görmeye çalışıyor ama bizce henüz erken. Sıfır konutların payı son 3 ayın en yüksek seviyesinde görünse de aslında son bir buçuk yıldır toplamdaki payının hemen hemen bu seviyelerde seyrettiğini, ufak düşüş ve çıkışlarla ayı kapattığını görüyoruz. Dolayısıyla bu orandaki artış henüz bizi gelecek adına umutlandıracak durumda değil” diye konuştu.

Sadece oturmak için ev arayanlar sahada

Emrullah Yedikardeş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an sadece konuta barınma amaçlı ihtiyacı olanların alımı var, onlar kendi şartlarını zorluyor. Biraz dövizde, faizde, altında birikimi varsa hazır güzel kar etmişken bunu konutta değerlendiriyor. Yetmediği kısmı eşten dosttan karşılıyor. Satış yapmak isteyen inşaatçılar da burada devreye giriyor, onlar da kendi finansal şartlarını zorluyor. Eğer banka kredisi alamıyorlarsa gereken finansmanı senet karşılığı firma karşılıyor. Dolayısıyla sadece oturmak için ev arayanlar sahada. Yatırımcılar ise hala birikimlerini başka tasarruflarda değerlendiriyor. Faizin, dövizin, altının düşüşünü görmeden tasarruflarını başka alana kaydıracak gibi de görünmüyorlar. Dolayısıyla yüksek faiz oranlarının gayrimenkul sektörüne verdiği zararı biz pandemi zamanı koronavirüste bile görmemiştik, o dönem bile satışlar bu denli düşmemişti… “

Emrullah Yedikardeş sıfır konutlarda gerçek anlamlı bir artışın olabilmesi için kredi oranlarının alımı destekleyecek düzeyde gerilemesi ve bankaların kredi vermekte daha iştahlı davranması gerektiğinin altını çizdi.