İşçilik endeksine baktığımız zaman ise yılın aynı ayına göre işçilik endeksi yüzde 108,93 artarken malzeme endeksi sadece yüzde 58,75 arttı. İnşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarını ve satışlarını etkilerken, iki senedir ciddi boyutlara ulaşan eleman bulamama sıkıntısıyla da karşı karşıyayız. İnşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarının artmasını tetiklerken, inşaat üreticileri ise piyasanın devamlılığı için uygun koşullarda konut satışlarında bulunuyorlar.

Özak Gyo’dan Sıfır Faiz 18 Ay Vade Kampanyası Özak Gyo’dan Sıfır Faiz 18 Ay Vade Kampanyası

Ancak TL mevduattaki yüksek faizler kısa vadede konut alıcısını konut alımından uzaklaştırıp TL mevduata yönlendiriyor. Orta ve uzun vadede baktığımız zaman ise enflasyonun tek haneye gelme hedefi ve faizlerdeki çözülme ki bunu geçtiğimiz ay itibariyle hissetmeye başladık, bugün konut alan yatırımcının 2 sene sonra kazançlı çıkacağının işaretlerini gösteriyor. Şu an konut alımı için uygun bir zaman dilimi içerisindeyiz. Konut üreticileri olarak karşımızdaki asıl ana problem malzemedeki artıştan ziyade işçilik maliyetlerindeki artış.

Çünkü kalifiye eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Şu anda İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük konut projesini Kurtköy’de gerçekleştiriyoruz. 1050 konuttan oluşan Lens Cadde ile 20 bin kişiye istihdam oluşturuyoruz. Her bir proje istihdama katkı sunarken günlük 3 bin TL’ye yaklaşan yevmiyeye eleman bulmak bizleri zorluyor. Enflasyonla birlikte çalışan konusundaki sorununu ortadan kaldıracak projelerle inşaat maliyet endeksi de düşüş eğilimine geçecektir.

Editör: Kadir Özel