Ankara’da düzenlenen “I. Ankara Gayrimenkul Zirvesi”nde, gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri, uzmanlar ve düşünce liderleri bir araya gelerek Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün güncel durumu, gelecek trendleri ve büyüme potansiyelini değerlendirdi. Zirveye ev sahipliği yapan View Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmran Bozdoğan, zirvenin sektör için önemini vurguladı.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği tarafından düzenlenen zirvede, Bozdoğan, “Ankara’da gayrimenkul odaklı böyle bir zirvenin yapılması gerçekten önem arz ediyor. Hem iş hayatı, özel sektör hem de kamu birlikteliğiyle gerçekleştirilen bu organizasyon, gayrimenkul tarafında çarpan etkisi yaratacak.” dedi.

Zirvede konuşan Bozdoğan, sektörde yaşanan daralmaya rağmen büyümenin devam ettiğini belirtti. “Satışlar azalıyor ve maliyetler yükseliyor. Bu durum özellikle konut tarafını olumsuz etkiliyor. Ancak böyle bir ortamda büyüme de devam ediyor.” dedi.

Bozdoğan, sermaye piyasası araçlarının ve gayrimenkul yatırım fonlarının önemine dikkat çekerek “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de ifade ettiği gibi proje aşamasında devreye girecek sermaye piyasası araçları, finansmana ulaşma anlamında fayda sağlayacak. Önümüzdeki günlerde bu büyüme içerisinde inşaat sektöründe belli bir ivme devam edecek.” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul yatırım fonlarının yatırımcılar için güvenli bir liman olduğunu ifade eden Bozdoğan, “Kendi geliştirdiğimiz metrekare bazlı satış sistemimizde AVM’yi küçük parçalara bölerek küçük yatırımcıya yatırım yapma imkanı sunduk. Gayrimenkul hâlâ yatırım araçları içerisinde güvenli liman olarak görülmekte.” dedi.

Serbest Piyasa Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül’ün gayrimenkul fonları üzerine yaptığı açıklamaları da değerlendiren Bozdoğan, “Gayrimenkul yatırım fonları, gayrimenkul yatırımcısının küçük bütçelerle gayrimenkul yatırımı yapabilmesinin önünü açıyor.” dedi. Bozdoğan, fonların spekülasyon ve manipülasyona kapalı, devlet destekli ve güçlü bir yatırım aracı olarak tüketicinin karşısına çıktığını vurguladı.

Bozdoğan, düzenlenen etkinlikle Ankara’nın gayrimenkulde çarpan etkisini sağlayacak dönüşümün filizleneceği yer olacağına inandıklarını belirtti. “Bu etkinlik hem özel sektör hem de kamuyu bir araya getirmiş oldu. Özel sektör kendi sorunlarını paylaşıyor, kamu buna en azından şahitlik ediyor ve doğrudan dinleme imkânı sunuyor.” ifadelerini kullandı ve devam etti:

“View Yapı olarak, gayrimenkul yatırım fonları ve sermaye piyasası araçlarının sektördeki büyümeyi destekleyeceğine inanıyoruz. Bu tür araçlar, hem finansmana ulaşımı kolaylaştıracak hem de yatırımcılar için güvenli ve kazançlı yatırım imkanları sunacaktır.”

Spot Önerileri

  "Sektör liderleri ve uzmanlar, gayrimenkulün geleceğini tartışmak üzere bir araya geldi."

  "Sermaye piyasası araçları, gayrimenkul sektörünün finansman sorunlarına çözüm olacak."

  "Gayrimenkul yatırım fonları, yatırımcılar için güvenli liman olmaya devam ediyor."

Mimarlıkta en iyiler ödülleni aldılar Mimarlıkta en iyiler ödülleni aldılar

View Yapı Hakkında
 
Mimari projeler sadece beton, çelik ve camın ötesine geçer; her biri bir hayal, bir vizyon ve geleceğin yaşam standartlarını tanımlar. Ancak bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek, derinlemesine bilgi, modern yaklaşımlar ve sektörde kazanılmış değerli tecrübeler gerektirir. Kalite ve güven, her projemizin temelinde yer alır. Müşteri memnuniyeti, süreklilik ve sektörel inovasyonla birleşerek işimizin temel taşlarını oluşturur. View Yapı olarak, sadece binalar inşa etmiyoruz; modern çağın gerekliliklerini karşılayan, fonksiyonel ve estetik yaşam alanları sunuyoruz. İster bir iş ortağı, ister bir yatırımcı olun, View Yapı ile sağlam temellere dayalı bir yapıya sahip olur ve aynı zamanda geleceğe yönelik değerli bir yatırıma da adım atarsınız.

Editör: Kadir Özel