Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından satışa sunulacak olan 150 bin sosyal konut projesi için merak edilen detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Alt gelir grubu dar gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayacak olan proje hakkında son açıklama bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı.

SOSYAL KONUT İÇİN ŞARTLAR NELERDİR ?

1 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dar gelirli vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapacaklarını söylemişti. Söz konusu projede başvuru ekranı Eylül ayında açılacak. Peki, sosyal konuttan kimler alabilecek, başvuru tarihi ne zaman başlayacak, konutların fiyatları kaç TL olacak?

Erdoğan: Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız Erdoğan: Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız

TOKİ UCUZ KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMA FIRSATLARI SUNUYOR.

TOKİ'nin sosyal konut projesinden almak isteyen kişiler konut projesi için başvurularını geçen sene olduğu gibi yine e devlet üzerinden yapabilecek. Henüz başvuru tarihi ya da başvuru şartları açıklanmasa da bir önceki kampanya döneminde olduğu gibi Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden de başvuru alınabileceği belirtiliyor.

toki-ucuz-taksitle-evler

Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre düzenlenen kampanya kapsamında işyeri satışları da yapılacak. 81 ilde küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri kurulacak. Vatandaşlar bu sayede düşük taksitlerle kendi işyerinin sahibi olacak, üretim yaparken kira derdinden kurtulacak.

 TOKİ 150 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ BAŞVURUSU NE ZAMAN ?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile proje için başvuruları Eylül ayında alacaklarını açıklamıştı. Şu an için kesin başvuru tarihi ve konut fiyatları açıklanmasa da kira öder gibi ev sahibi olunacağı duyurulan projede hem peşinat tutarının hem de aylık taksit tutarlarının düşük olması bekleniyor.

toki_istanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı'nın ardından açıklanan sosyal konut projesi hakkında araştırmalar hız kazandı.  İşte konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öne çıkan açıklamaları, "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. Hazırlıklarımız bitmek üzere.

Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız.

Şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel kontenjan ayıracağız. İlk defa evlenen gençlerimiz projede kota sahibi olacak.

Konut projelerinin tamamında yenilenebilir enerji sistemi kullanılacak. Bu adım kiraların da düşmesine yol açacaktır. Konut kampanyasının ayrıntılarını önümüzdeki ay açıklayacağız." ifadelerini kullandı.