Osmanlı İmparatorluğu’nun Trabzon doğumlu Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın anıtının bulunduğu Trabzon Ganita Park’a, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından “Türk Macar Dostluk Anıtı” yapıldı. Bir benzeri Macaristan’da bulunan Türk Macar Dostluk Anıtı’nın açılışında Trabzon Büyükşehir Belediye Bakanı Murat Zorluoğlu, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Macaristan Trabzon Fahri Konsolosu Umut Durbakayım ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yer aldı. 

Anıtın açılışını yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Türk Macar Dostluğunun yüzyıllardır devam ettiğini ve Zigetvar ile Trabzon’da Türk Macar Dostluk Parkının 1994 yılında açıldığını kaydetti. İki şehrin kardeş şehir olduğunu ve bunun 25. Yılına girdiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Şehirlerimiz arasında var olan diyaloğu daha da güçlendirmek arzusu içindeyiz. Bugün açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz Türk Macar Dostluk Anıtının ve parkın her iki ülke arasındaki dostluğu ve olumlu ilişkilere katkı yapacağı inancındayım” şeklinde konuştu. 

‘Geçmişten gelen dostluğumu pekiştirecek’ 

Trabzon Ganita Parkı’nda yer alan ‘Türk Macar Dostluk Anıtı’nın açılışında konuşan Fahri Konsolos Umut Durbakayım Türkiye ve Macaristan arasındaki gönül bağını simgeleyen ‘Türk Macar Dostluk Anıtı’nın, Türkiye ve Macaristan’ın geçmişten gelen ve halen devam eden dostluk ve birlikteliğini pekiştireceğini söyledi. 

Macaristan-Türkiye dostluğunun Anıt’ı dikildi

Türkiye ve Macaristan’ın tarih ve kültürel alanlarda birçok ortak değerlere sahip dostluk ilişkileri olduğunun altını çizen Umut Durbakayım, “iki ülke arasındaki ilişki, dostluktan öte kardeşlik seviyesine ulaşmıştır ve her geçen gün daha da güçlenerek gelişmektedir” dedi. 
Trabzon’un Macaristan ile geçmiş tarihlerden bu yana köklü bağları olduğunun altın çizen Umut Durbakayım, “Kanuni Sultan Süleyman Han’ın doğum yeri Trabzon olup, 1566 yılında Zigetvar Kuşatmasında Macar Topraklarında hayatını kaybetmiştir. Dolayısı ile Cihan Padişahı Sultan Süleyman Han;  iki ülke arasındaki birlikteliğin ve kardeşliğin temelinde önemli bir yer almaktadır. Bundan dolayı Türk Macar Dostluk anıtının Sultan Süleyman Hanın Anıt Heykelinin yanı başında olması da ayrı bir önem arz etmektedir” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Açılışta Türkçe konuşma yapan Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ise Macaristan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin her geçen gün daha da iyiye gittiğini belirterek 2024’ün Türkiye Macaristan ortak kültür senesi olacağını ve Trabzon’a ortak kültür programları getirme fırsatı bulduklarını belirtti.