Çulhalık “Yükselen kiralar nedeniyle ev sahibi olmak isteyen vatandaş, eğer birikimi yoksa kredi kullanmak durumunda kalıyor. Ancak, konut kredi faizleri çok yüksek. Bu nedenle ev almak istese de yüksek faiz nedeniyle ev almaya yanaşmıyor” dedi.

Konut üreticilerinin yeni projeler açmasının satışların hareketlenmesine bağlı olduğunu dile getiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte yeni konut yatırımları için düğmeye basacaklarını belirtti. Konut satışlarının uzun süredir istenilen seviyenin altında seyrettiğine dikkat çeken Çulhalık, bunun en önemli nedeninin konut kredi faizlerinin yüksekliği olduğunu söyledi.

İhsan Çulhalık : İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Konut fiyatlarının alım gücünün çok üzerinde seyrettiğine dikkat İhsan Çulhalık, bu durumun konut sahibi olmak isteyenleri kredili alıma yönelttiğini kaydetti. Çulhalık “Yükselen kiralar nedeniyle ev sahibi olmak isteyen vatandaş, eğer birikimi yoksa kredi kullanmak durumunda kalıyor. Ancak, konut kredi faizleri çok yüksek. Bu nedenle ev almak istese de yüksek faiz nedeniyle ev almaya yanaşmıyor. Resmi rakamlar da konut satışlarındaki düşüşü ortaya koyuyor. En kısa sürede sektörü hem yatırım hem de satışların arttırılması yönünde uygulamaların devreye alınması gerekiyor. Faizlerin yüzde 1’in altına düştüğü dönemlerde sektör satış rekorları kırmıştı, bunları yaşadık” dedi.

Güçlü müteahhitlerin devam eden projelerinde yüksek maliyetleri mümkün olduğunca tüketiciye yansıtmadığına dikkat çeken İhsan Çulhalık, yeni başlayacak olan projelerde böyle bir durumun imkansız olduğunu söyledi. Önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini belirten Çulhalık “İnşaatın en önemli hammaddeleri olan çimento ve demir başta olmak üzere dövize ve akaryakıta gelen zamların da etkisiyle maliyetler daha da artacak. Bu yüksek maliyet artışları, her üründe olduğu gibi konut fiyatlarına da yansıyacak. Yükselen konut fiyatları da satışların gelmesi gereken seviyeyi olumsuz etkileyecek” diye konuştu.

Bu yıl gurbetçilerden bile beklenen ilginin gelmediğini dile getiren İhsan Çulhalık, yeni projelerin oluşması için ekonominin dengeye gelmesi gerektiğine dikkat çekti. Kendilerinin de yeni proje açma konusunda beklemede kaldıklarını söyleyen Çulhalık “Ev sahibi olmak isteyen vatandaşın konut alması için satın alma gücünün artması gerek. Alım gücünün artması da kredi faizlerinin düşmesine bağlı. Bu faiz oranlarıyla kimse kredi kullanmaz. Bu şartlar oluşmadığı için biz de projelendirilmiş, ruhsatı alınmış yeni yatırımlarımızı bekletmek durumunda kalıyoruz. Birçok konut üreticisinin de bu durumda olduğunu biliyoruz” dedi.

İnsay Yapı hakkında:

Grubun temelleri 1979 yılında ağırlıklı mobilya sektörüne toptan boya, vernik, tiner, polyester malzemeleri tedariki yapan İhsan Boya San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu ile atıldı. 1994 yılında grubun amiral gemisi Kolsuzlar Kimya San. ve Tic. AŞ. ile bir çok endüstriyel tesisin ana girdisi konumunda olan 50’yi aşkın kimyevi maddenin dış ticareti, depolanması ve lojistiğinin sağlanmasına yönelik yatırım yapıldı.1997 yılına gelindiğinde grubun üretici firması olan İhsan Kimya Boya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu tamamlandı. Böylelikle sanayi tipi endüstriyel ve sentetik tinerlerin üretimine başlandı. Daha sonra 40 yıllık tecrübe ve sermaye birikimini gayrimenkul sektöründe kazandırmak üzere, 2011 yılında İnsay Yapı San. ve Tic. AŞ’yi kuruldu. Ankara’da 119 konuttan oluşan Elit Manzara Beytepe projesi ile İstanbul Pendik’te 252 konutluk Ondörtüç Pendik projesini hayata geçirdi. Önümüzdeki dönemde yeni projelerin hazırlıklarını da sürdüren İnsay Yapı, güçlü kadrosu ile sektörde söz sahibi aktörler arasında yer alıyor.