Yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşayan Türkiye, birlik ve beraberlik içinde yaralarını sarmaya çalışıyor. Depremden en fazla etkilenen illerden olan Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde kimya fabrikası bulunan Koruma Şirketler Grubu, bir yandan depremde kaybettiğimiz canlara yanarken bir yandan da bölgeye gönderdiği arama kurtarma destek ekipleri, iş makineleri ve vinçlerle Kırıkhan’da devam eden arama kurtarma çalışmalarına destek oluyor. Depremin ilk saatlerinden itibaren tüm imkanlarını seferber ederek en hızlı şekilde yardım tırlarını ve ekiplerini bölgeye sevk eden Koruma, doğalgaz ve elektrik kesintisi nedeniyle üretime ara verilen Kırıkhan fabrikasını da depremzedelere açtı. Depremden zarar gören çalışanları, yakınları, aileleri ve bölge halkının barınma, ısınma, gıda, su, temizlik, hijyen ve diğer ihtiyaçları burada karşılanıyor. Konteynerlerin yanı sıra fabrika arazisine bir de çadırkent kuruluyor. Koruma, bölgede yaşanan su sorunu için de fabrikasındaki kaynakları kullanarak tankerlerle temiz su dağıtımı gerçekleştiriyor.

Türkiye, 06 Şubat 2023 sabahı karanlık bir güne uyandı. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilimizde büyük bir yıkıma neden oldu. Yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşayan Türkiye’de hepimizin kalbi deprem bölgesinde atıyor. Kaybettiğimiz canlarımıza ağlıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyor ve enkaz altında yaşam mücadelesi veren canlarımızdan gelen iyi haberlerle umutlanıyoruz. Aklımız, kalbimiz bir yandan soğuk hava şartları ile boğuşan deprem bölgesindeki vatandaşlarımızda. “Gün birlik olma günü” diyerek ve varını yoğunu ortaya koyarak deprem bölgesine yardım ulaştırmaya çalışan herkes elini taşın altına koyuyor ve bu büyük felaketin yaralarını sarmaya çalışıyor. 

Hatay Kırıkhan’daki Koruma fabrikası, 1500’e yakın depremzedeye ev sahipliği yapıyor.

Depremin en şiddetli vurduğu ve büyük yıkıma sebep olduğu illerden Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde kimya fabrikası bulunan Koruma Şirketler Grubu, depremin acısını yürekten hisseden ve yaşayan şirketler arasında yer alıyor. Depremde çalışanlarının bazılarını da kaybeden Koruma, depremin ilk saatlerinden itibaren hızlı bir şekilde organize olarak üretime ara verilen fabrikasını çalışanları, aileleri, yakınları ve bölge halkına açtı. Bin 500’e yakın depremzedenin kaldığı Kırıkhan fabrikasında, içlerinde duş ve tuvaletin de olduğu konteynerlerin yanı sıra fabrika arazisine bir de çadırkent kuruluyor. Koruma diğer yandan geçici barınma imkanı sunmak amacıyla ağaç evler inşa etmek için de harekete geçti.

Depremin şoku yaşanırken daha ilk gün ekmek, su gibi temel ihtiyaçları bölgeye ulaştıran, sıcak yemek çıkaran Koruma, bir yandan da tüm imkanlarını seferber ederek Kocaeli merkezden yardım tırlarını deprem bölgelerine göndermeye devam ediyor. Gıda, su, hijyen ve temizlik ürünleri, sağlık malzemeleri, kışlık giysi, battaniye, uyku tulumu, çadır, yatak, ranza, seyyar tuvalet, ısıtıcı, jeneratör gibi acil ihtiyaçların yanı sıra iş makineleri, vinçler ve konteynerleri taşıyan tırların deprem bölgelerine sevkiyatı sürüyor.

Temiz su bölgedeki en acil ihtiyaçlardan biri. Fabrikadaki su kaynaklarından elde edilen temiz su, tankerlerle Kırıkhan’daki bölge halkının kullanımına sunuluyor.

Kocaeli’nden deprem bölgesine giden Koruma Arama Kurtarma Destek Ekipleri, yıkımın büyük olduğu Kırıkhan’daki enkaz arama kurtarma çalışmalarında da görev yapıyor. Bölgeye ilk saatlerden itibaren ulaştırılan iş makineleri, vinçler yanında enerji ihtiyacına yönelik jeneratörler çalışmalarda kullanılıyor. Enkaz altındaki canlara ulaşmak için saatlerdir aralıksız çalışan arama kurtarma ekipleri, göçük altından çıkarılan onlarca vatandaşımızla moral buluyor.  

Koruma Şirketler Grubu, zorlukların üstesinden birlikte gelmek ve depremin yaralarını sarmak için deprem bölgesini yakından izlemeyi sürdürüyor.