Zirvenin açılış konuşmasını Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ yaparken VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, OECD Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Kerem Alkin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank konuşmacı olarak yer aldı.  Konuşmacılar panelde yeşil dönüşüm, yapılarda enerji verimliliği ilişkisi, kentsel dönüşüm ile enerji verimliliği, ikinci ulusal enerji eylem planı ve sıfır enerjili binalar konularını ele aldı. 

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER tarafından düzenlenen “Türkiye Yüzyılı ve Yapılarda Enerji Verimliliği” zirvesinde yapılarda enerji verimliliği tüm yönleri ile ele alındı. Dalmaçyalı sponsorluğunda gerçekleştirilen zirvede, Ankara Ticaret OdasıİMSADEkonomi GazetesiİZODERSEPEV ve EPSDERdestekleyenler arasında yer aldı. Zirvede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda görev alan daire başkanları, Uluslararası Enerji Ajansı Baş Analisti Dr. Mine Işık ve enerji verimliliği alanında çalışmalar yürüten derneklerin yöneticileri konuşmalar gerçekleştirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank yaptığı açılış konuşmasında, “Son bir yıldır bakanlığımızın ana faaliyet konularından biri olan şehircilikle ve afetle ilgili çok büyük bir kısmı deprem bölgesinde gerçekleştiriliyor. Şu ana kadar 76 bin konutun hak sahiplerine teslimlerini gerçekleştirmiş olduk. 2024 sonuna kadar 200 bin 2025 sonuna kadar da hasar gören, hak sahibi olan vatandaşlarımızın konut olarak tüm zararlarını yapıp teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

‘ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR’

VERİMDER olarak enerji verimliliği konusunda Türkiye’deki gelişmeler ve dünyadaki yeniliklere katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösterdiklerini belirten VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz“Ülkemizde enerji kullanımı; yapılar, sanayi ve ulaşım olarak üçe ayrılmış durumda. Bu anlamda yapıların önemi gün geçtikçe artıyor. Enerjinin yaklaşık yüzde 30-35’i yapılarda tüketiliyor, bunun ağırlıklı olarak ısıtma ve soğutma olduğunu biliyoruz. Mevcut yapı stokumuzun yüzde 70’e yakın bir kısmının enerji verimliliğine uygun olmaması, bulunduğumuz jeopolitik durumda, enerji maliyetlerinin artması ve enerjiye ulaşımın zorlaşmasına neden oluyor. Bu kötü senaryoyu iyiye döndürmekle ilgili önemli çalışmalar var. II. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2024 yılı içinde lanse edildi. Bu plan kapsamında ülkemizde çeşitli yasa ve yönetmeliklerin faaliyete girmesiyle beraber çok hızlı bir şekilde buradaki enerji verimliliğini hayata geçirmek için çalışmalar yapılıyor. Yine ülkemizin gündemindeki kentsel dönüşüm de enerji verimliliğine dönüşüm olarak değerlendirilebiliyor. Yaklaşık 6.5 milyon konutun ve yaşanan deprem felaketiyle birlikte o bölgede yapılacak olan 600 bin konutun enerjiye verimli olarak imal edilmesi, bahsettiğim rakamların olumluya dönmesini sağlayacak” dedi.

YAPI STOĞUMUZUN YÜZDE 25'İNİN ISI YALITIMINI SAĞLADIK"

Nippon Paint Betek Boya Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ ise yaklaşık 25 milyon yapı stoğu bulunduğunu ve bunlardan yüzde 25'ine ısı yalıtımı uygulandığını ifade etti.

Altı milyon yapının da kentsel dönüşüme gireceğini kaydeden Uludağ, "Önümüzde bir fırsat var. Bu binalarda doğru ısı yalıtımı uygulayabilirsek enerji verimliliğine çok büyük katkımız olacak." şeklinde konuştu.

Uludağ, bir binadaki enerjinin ortalama yüzde 80'inin ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığına değinerek, "Önümüzde bir fırsat var. Böyle bakıldığında bütün bu binaları biz doğru ısı yalıtımlı binaların haline getirirsek enerji verimliliğine çok büyük katkımız olacak." dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE DÖRT TEMEL ETKİ KRİTİK VE STRATEJİK YER TUTUYOR

Mimarlıkta en iyiler ödülleni aldılar Mimarlıkta en iyiler ödülleni aldılar

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu “Türkiye yüzyılında ülkemizin hak ettiği gelişmişlik seviyesine ulaşması, toplumumuzun hak ettiği refahı ve konforu yaşayabilmesi ve küresel iklim değişikliğiyle mücadele adına enerji verimliliğimizi geliştirmenin kritik ve stratejik önemi olduğuna ve bu uğurda sosyal sorumluluk şuuru ile mücadele edilmesi gerektiğine inanıyorum. Ülkemizin enerji verimliliği hamlesinde dört temel etki dolayısıyla kritik ve stratejik olduğuna inanıyoruz. Bir; deprem güvenliği ihtiyacımız. Acil ve planlı ihtiyaç. İki, enerji ithalatının ve büyüklüğünün ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi. Üç, enerji verimliliğini geliştirmede yapıların çok yüksek etkilerinin olması. Dört, küresel iklim değişikliğiyle mücadele ülkemizin sorumlulukları, yükümlülükleri ve insanı olarak yapması gerekenler” dedi.