banner109

Yüksek gelirli yabancı vatandaşlık alacak.

Yabancıya satışta vatandaşlık bedelinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasına karar verildi. Düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanırken yürürlüğe ise 1 ay sonra girecek.

Yüksek gelirli yabancı vatandaşlık alacak.
banner112

Konuyu değerlendiren Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, "Yabancıya satışta son dönemde büyük bir ivme görülüyor. Bunda ülkemizin doğal güzelliklerinin yanı sıra gayrimenkul sektörünün güçlü olması, güvenli liman oluşu ve pandemide sağlıkta öne çıkması etkiliydi. Kur artışı sonrası ülkemize gelen yabancı sayısı arttı. Alımlar özellikle vatandaşlık için 250 bin dolar seviyesinde bulunuyordu. Bu fiyatlar yabancı yatırımcının alım gücüne göre makul durumdaydı. Şimdi rakamın arttırılmasıyla bu seviyede bütçesi olanlar beklemeye geçse de ülkemizden daha yüksek gelirli yabancılar alım yapacaktır. Bu da ülke ekonomimize daha fazla dövizin girmesi anlamına gelecektir" şeklinde konuştu. Yabancıya satışın konut piyasasını bozduğu ve fiyatları arttırdığı eleştirisini de değerlendiren Dinçel, "Yıllık yaklaşık 1.5 milyon adetlik satışın içinde yabancıya 58 bin konut satılıyor. Bu rakam da geçen yıl görülen en yüksek noktadaydı. Son yılların ortalaması 40-45 bin seviyesinde. Bu da yüzde 3'lük bir pay aldıklarını gösteriyor. Yüzde 3'lük kesim konut fiyatlarını domine edemez" yorumunu yaptı.

Emlak Haberi

Emlak haberleri , Yeni satışa Çıkan Konut Projelerini, Sektörel haberleri ,Emlak rehberi , Emlak Analizleri yaparak sektöre yön veren emlak haberciliği yapıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE