Pandeminin getirdiği yeni çalışma biçimleri ve yönetim modelleri yeni fırsatları da beraberinde getirdi. Özellikle freelance çalışma alanlarına yatkın meslek sahiplerinin kendi işlerini kurma imkanı bulduğu pandemi döneminde kurulan şirket sayısı %200'ün üzerinde artış gösterdi.

TOBB verilerine göre 133.830 yeni şirket kurulurken bu şirketlerin %72'si İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Mersin ve Adana şehirlerinde açıldı. En çok şirketin açıldığı İstanbul ise tek başına yeni kurulan şirketlerin %40'ına ev sahipliği yaptı.

81 ilin tümünde yeni şirketler açıldı

Pandemi dönemindeki şirket kurulum artışını değerlendiren eOfis Kurumsal İletişim Yöneticisi Melis Ataç, "Pandemi dönemi yüzbinlerce yeni girişimcinin iş kurmasını sağladı. Özellikle kuluçka dönemindeki girişimcilerin pandemiyi fırsat görüp şirket kurduğu ve kendi işinin başına geçtiği bir sürece şahit olduk. TOBB verilerine göre ise bu yıl içerisinde faaliyete geçen 133.830 şirketin %72'si 10 şehirde kuruldu. Ülkemizdeki şirket kurulum süreçleri hem girişimci hem de kamu tarafında oldukça hızlı ilerliyor. Süreçlerin bu denli hızlı olması girişimcileri cesaretlendiriyor ve hızlıca harekete geçmelerine imkan tanıyor.” açıklamalarında bulundu.

Türkiye'nin birçok şehrinde çeşitli iş kollarından markalar, pandemi sonrası iş ortamı yaratma adına tercihlerini hazır ofislerden yana kullanıyor. Ülkemizin en geniş paylaşımlı ve sanal ofis hizmetini sağlayan markası olan eOfis ise 10 şehirdeki 45 farklı lokasyonuyla markaların ve freelance çalışanların ofis ihtiyacını karşılamak adına çalışmalar yürütüyor. 8500'ün üzerinde markaya çeşitli ofis hizmetleri sunan eOfis, portföyünde tüm sektörlerden markaları barındırıyor.

Sektörel güven endeksindeki artış iş dünyasını olumlu etkileyecek

Sektörel güven endeksi verilerini değerlendiren Melis Ataç, “Bütün sektörler bazında güven endeksinin yükselmesi, iş dünyası için sevindirici bir haber. Bunun yanı sıra, yeni şirketlerin ve halihazırda şirketleşmeyi bekleyen girişimcilerin güven endeksinin düzenli yükselmesi ile pazarlara girme cesaretlerinin bu yönde olumlu etkileneceğini bekliyoruz. Yeni şirketlerin faaliyete geçmesinin ve pandemi sonrası şirketlerde doğan iş ortamı yaratma kaygısının hazır ve paylaşımlı ofis kullanımını artıracağını düşünüyoruz.” şeklindeki fikirlerini beyan etti.

Şirket kurulum sürecinde danışmanlık hizmetleri önemli bir rol oynuyor.  Sanal ofis şirketleri girişimcilere yasal bir adres göstermenin yanı sıra şirket kurulum süreçlerinde çözüm odaklı danışmanlıklar da sunuyor.