Üniversite mezunu, girişimci ruhlu gençlerin bu mesleğe ilgisinin çok yüksek olduğunu söyleyen MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, “Verdiğimiz 360 derece eğitimlerle gayrimenkul danışmanlığını farklı bir boyuta taşıyarak mesleği yeni nesil gayrimenkul danışmanlığına dönüştürdük” diyor.

Coldwell Banker, Era Real Estate ve Century 21’i bünyesinde barındıran Türkiye gayrimenkul sektörünün önde gelen oyuncularından MasterTürk Grubu, yarattığı istihdam ve verdiği eğitimlerle de adından söz ettiriyor. Bugün itibarıyla 367 ofise ulaşan ve 4.600 danışmana istihdam sağlayan MasterTürk, 2024 yılında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde 150 yeni franchise daha verip toplam danışman sayısını 7 bine çıkarmayı hedefliyor. 

Kira Artışında Yüzde 25 Sınırı Yarın Sona Eriyor. Kira Artışında Yüzde 25 Sınırı Yarın Sona Eriyor.

GÖKHAN TAŞ

Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimci ruhlu üniversite mezunlarından çok yoğun talep geldiğini söyleyen MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, verdikleri eğitimlerle de mesleği farklı bir boyuta taşıdıklarını aktarıyor. Artık ‘yeni nesil gayrimenkul danışmanları’ var diyen Gökhan Taş, “Danışmanlarımızın yüzde 65’inden fazlası en az bir üniversite mezunu. Verdiğimiz 360 derece eğitimlerle gayrimenkul danışmanlığını farklı bir boyuta taşıyarak mesleği yeni nesil gayrimenkul danışmanlığına dönüştürdük. Çok çeşitli profillerden danışmanlarımız var.  Eğitimlerimizde artık mühendis, emekli askeri personel, öğretmen, avukat, elektronik mühendisi, inşaat mühendisi, SPK lisanslı değerleme uzmanları gibi çok çeşitli meslek gruplarından inanılmaz bir ilgi ve talep var. Girişimci ruha sahip, kendi işini yapmak isteyen, yüksek kazançla, kendi zamanını kendi yönetebildiği bir modelde çalışmak isteyenler bizi tercih ediyor” diyor.  

GÜNDEMİ TAKİP EDEN FİNANSAL OKURYAZARLAR

MasterTürk, 4 ay önce MasterTürk Akademi’yi kurarak eğitimlerini tek çatı altında topladı. Akademi bünyesinde aylık olarak yaklaşık 200 kişiye eğitim veriliyor. Çalışanlara ilk etapta 5 gün, 40 saat süren bir eğitim veriliyor. Bunun içerisinde 6 saatlik bir dijital eğitim de mevcut. Akademide finansal okuryazarlıktan sosyal medya kullanımına, işe alımda fark yaratmaktan ofis üretkenliğine, gayrimenkul değerlemeden dijital pazarlamaya, eğitimcinin eğitiminden topluluk önünde konuşmaya pek çok başlıkta eğitimler veriliyor.

Dijitalleşme ve müşteri hizmetleri kavramlarının kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen MasterTürk İK Yöneticisi ve Eğitmen Begüm Batur “Yeni nesil eğitim danışmanı dediğimiz kişiler aslında yatırım danışmanlığı yapabilen, Türkiye ve dünya ekonomisini, gündemini yakından takip eden, girişimci ruhlu, finansal okuryazarlığı olan, kişisel stil ve imajına dikkat eden, sosyal medyayı işiyle ilgili olarak etkin kullanan kişiler. Çünkü bizim işimiz tamamıyla bunları gerektiren bir iş. O yüzden tüm danışmanlarımıza bu eğitimleri veriyoruz” diyor.

Şirket, İstanbul’daki genel merkezin yanı sıra Ankara ve İzmir'de açtığı bölge müdürlükleriyle eğitim kanadını da yaygınlaştırıyor.

“DEĞİŞİMİN TEMELİNDE EĞİTİM YATIYOR”

Özellikle 2018'deki yeni emlak müşavirliği yönetmenliğinin de gelmesiyle birlikte sektörde bu mesleği icra edecek olan kişilerin yetkinlikleri yasal düzenlemelerle belli bir standarda getirilmiş oldu. Danışmanlık yapacak olan kişinin en az lise mezunu olması, belli bir dönem staj yapmış olması gibi kalite ve standartları yükselten yönetmelikler sektörün insan kaynağının gelişmesine bir avantaj sağladı. MasterTürk Eğitim Direktörü Elvin Umut, “Daha önceden alaylı olarak yapılan, ‘emlakçı’ dediğimiz algı, eğitim sayesinde gayrimenkul danışmanlığına dönüştü. Bu iş sadece anahtar alıp daire gezdirmekten çıkıp bir meslek haline gelmeye başladı. Bunun temelinde eğitim yatıyor. Önceden emekli olan, batan, kötü bir iş geçmişinden bu sektöre kayan kişilerden ziyade artık genç bir nesil bu mesleğe adım atıyor. Üniversiteyi bitiren ve girişimcilik adına kendi işini yapmak isteyen gençler açıcısından bu meslek artık cazip bir meslek. Özellikle Z jenerasyonu kurumsal hayattan çıkıp girişimci olmak istiyor. Gençlik açısından son derece değerli bir sektör. Ayrıca kadın istihdamı ve kadının girişimci rollerde yer alması açısından da son derece önemli bir sektör. Brokerlarımızın ve danışmanlarımızın yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor” diyor.  

ROL MODEL OLUYOR

MasterTürk’ün kurucusu Gökhan Taş’ın ilham verici hikayesinden etkilenip onu rol model olarak alan pek çok kişinin de kendilerini tercih ettiğini söyleyen Umut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gökhan Taş’ın sektöre açık olarak verdiği ‘Milyonerden Milyonere’ eğitimlerini, markamız bünyesinde brokerlara verdiği ‘Fokus’ eğitimlerini, YouTube videolarını seyrederek bu sektöre girmeye karar veren pek çok kişi var. MasterTürk Akademi çatısı altında hedeflediğimiz şey sadece bir konuyu anlatan kişi olmaktan ziyade sahadan gelip sahadaki yaşanmışlıkları ve tecrübeleri paylaşabilen eğitimcilerle yola devam etmek. Bütün bu deneyimimizi role-play’lerle eğitimlerimizde aktarıyoruz.”

YABANCI DANIŞMANLARA ÖZEL EĞİTİM

MasterTürk Akademi, yabancı konut satışlarındaki hareketlenme dolayısıyla eğitimlerine yabancı dilleri de ekledi. Yabancı konut satışlarındaki artışla beraber yabancı gayrimenkul danışmanlarının sayısının da artmasıyla birlikte MasterTürk eğitim içeriklerini Rusça ve Farsça da vermeye hazırlanıyor.

Editör: Kadir Özel