Milli Muharip Uçak önce piste çıktı, sonra motor çalıştırdı! Uzun zamandır beklenen yerli savaş uçağı TF-X/ MMU için sevindiren bir gelişme yaşandı. Bugün ortaya çıkan görsellere göre Milli Muharip Uçak önce piste çıktı, sonra motor çalıştırdı. Proje takvimi de 2 yıl erkene çekildiği için bu yıl havalandığını göreceğiz. İşte tüm detaylar…Milli Muharip Uçak önce piste çıktı, sonra motor çalıştırdı! TUSAŞ, Hürkuş'un ardından Hürjet ve Milli Muharip Uçak için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde montaj süreci biten Hürjet prototipinin hangar dışına çıkarıldığı ve motor çalıştırdığı video paylaşıldı.

Milli Muharip Uçak ise normal takvimde Hürjet'in 2 sene gerisinde gelecekti. Ancak TUSAŞ genel müdürü Temel Kotil işlerin beklenenden hızlı ilerlediğini, uçuş kontrol sistemlerinden motora, hidroliklerden iniş takımlarına kadar neredeyse tüm parçaların en ufak sorun olmadan entegre edildiğini söyledi.

BAE, Bayraktar TB2 SİHA'yı kopyaladı! Hangisi daha iyi? Bununla birlikte MMU için paylaşılan mevcut takvime göre ilk uçuş tarihi Ekim 2025 olarak gözüküyor olsa da 2023 yılının sonunda gerçekleşeceğini belirtti. Daha sonra 22 Şubat'ta görselleri ve videosu paylaşılmasa da entegrasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra motor çalıştırdığı söylendi.

Nitekim bugün de savunma sanayii basını tarafından paylaşılan görsellerden de görebileceğiniz gibi, Milli Muharip Uçak önce piste çıktı, sonra motor çalıştırdı. Fakat henüz teker kesme ve ilk uçuş gibi aşamalara geçilmediğini belirtelim.

Prof. Dr. Alim Işık itfaiyeyle sahur yaptı Prof. Dr. Alim Işık itfaiyeyle sahur yaptı

Yine de 2023 içerisinde hem Hürjet hem de Milli Muharip Uçak için önemli gelişmeler yaşanacak.

MMU/ TF-X özellikleriUzunluk: 21 m

Kanat açıklığı: 14 mYükseklik: 6 mItki: 2x 29.000 ya da 2x 32.500 lb (2x F110)

Servis tavanı: 55.000+ ftAzami hız: 1.8 MachG limitleri: +9g/ -3.5g

Aviyonikler: ASELSAN'ın yerli AESA radarı bütünleşik RF sistemi (BÜRFİS)SAR (Sentetik açıklıklı radar sistemi)IRST (Kızılötesi arama ve takip) sensörü EOTS (Elektro-optik hedefleme sistemi) Kaska monteli nişangah sistem

Diğer: Yüksek manevra kabiliyeti ve güçlü bir itki sistemi Süperseyir kabiliyeti Uzun harekât yarıçapı Radarda düşük görünürlük Sensör füzyonu Gelişmiş veri bağı kabiliyetleri Yüksek hassasiyete sahip mühimmatlar atabilme kabiliyeti Milli Muharip Uçak önce piste çıktı, sonra motor çalıştırdı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TF-X/MMU yeni takvime uyarak 2023'te havalanabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!