banner22

Türkiye'nin Otomobili Bursa'da Üretilecek.

Herkesin merakla beklediği ve bugün kamuoyuna tanıtılacak olan yerli otomobil ile ilgili kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre sabit yatırım değeri 22 milyar lira olan üretim tesisi Bursa’da kurulacak.

Türkiye'nin Otomobili Bursa'da Üretilecek.

Herkesin merakla beklediği ve bugün kamuoyuna tanıtılacak olan yerli otomobil ile ilgili kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre sabit yatırım değeri 22 milyar lira olan üretim tesisi Bursa’da kurulacak. Yatırımın süresi 30 ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olacak, bu süre sonunda tamamlanmaması halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek.

Fabrikada elektrikli olmak üzere 5 modelde üretim yapılacak. Yılda 175 bin araç üretim kapasitesi olacak şekilde kurulacak olan fabrikada 300’ü nitelikli olmak üzere 4 bin 323 kişi istihdam edilecek.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yatırımı yapılacak olan yerli otomobile sağlanacak devlet destekleriyle birlikte Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak.

Yatırıma katkı tutarı 31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin adet araç için kullanılmak üzere 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nu kapsamında hak edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56.5’ini geçemeyecek.

Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak.

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet elektrikli otomobil alım garantisi uygulanacak.


Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5