banner50

İşi Bilmeyen Site Yönetimi Komşuların Arasını Açıyor

Son yıllarda site yönetimleri ile kat malikleri arasındaki sorunlar nedeniyle açılan davalar rekor seviyeye ulaştı. Ancak davaların detayına bakıldığında taraflar birbiriyle komşu. Yani sitenin yöneticileri genellikle sitede oturan başka bir kat maliki.

İşi Bilmeyen Site Yönetimi Komşuların Arasını Açıyor

Timtaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, birçok yöneticinin anlaşmazlıklar nedeniyle komşusuyla arasının bozulduğuna dikkat çekerek, sadece bu sebepten dahi profesyonel site yönetimlerine taleplerin arttığını belirtti.

Türkiye’de toplu konutların sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Çok sayıda dairenin bir arada olduğu toplu konutlardaki en önemli konuyu site yönetim hizmeti oluşturuyor. Site idaresi konusunda yeterliliğin ve tecrübenin olmadığı yönetimlerle daire sahipleri arasında aidatlar, alacaklar ve ortak alanların kullanımlarından kaynaklanan çok sayıda sorun ise yargıya taşınıyor.

Türkiye’nin 30’dan fazla şehrinde profesyonel site yönetim hizmetleri sunan Timtaş A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, birçok kişinin bu tür anlaşmazlıklar nedeniyle komşusuyla arasının bozulduğuna işaret ederek, site yönetmenin artık bir uzmanlık alanı haline geldiğini vurguladı.

Sitelerdeki yönetimlerin finans, hukuk ve Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili tüm süreçleri bilmesi gerektiğini ifade eden Akay, Site yönetimi tamamen insan odaklı bir hizmet sektörü. Yeşil alan düzenleme, aidat takip, muhasebe, teknik bakım, ortak alan temizliği, çöp alma hizmeti, güvenlik ve hukuki hizmet gibi birçok hizmeti içinde barındırıyor. Dolayısıyla bu alanlarda ciddi bir bilgi ve birikime sahip olmak gerekiyor.”değerlendirmesinde bulundu.

Hizmet Sektörünün Zirvesinde Olacak!

Akay, site yönetimlerinin ortak yaşamı en kaliteli ve en ekonomik şekilde yürütmesi gerektiğinin altını çizerek, “Site yönetim şirketlerinin fiziki hizmetlerin yanında sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlemesi de gerekiyor. Özellikle komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi, çocuk ve kadınlara yönelik etkinlikler oldukça önem arz ediyor.” diye konuştu.

Profesyonel site yönetimi sektörünün önümüzdeki dönemde Türkiye’nin en önemli hizmet sektörlerinin başında geleceğini belirten Akay, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun, yapılan değişiklere rağmen tam anlamıyla yeterli olmadığını, kanunun günümüz şartlarına göre yeniden güncellenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 10:38

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.