Aracınızı yaza hazırlayacak öneriler

Otomobiller tıpkı insanlar gibidir. Mevsimlere kolay adapte olabilmeleri için belli hazırlıklara ihtiyaçları vardır. Yapılan her hazırlık araçların ömrünü uzatırken, aynı zamanda ortaya çıkabilecek sorunların da önüne geçer. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, yaklaşan 2021 yazına araçları hazırlayacak ve araç sahiplerine güvenli sürüş sağlayacak detayları paylaştı.

Aracınızı yaza hazırlayacak öneriler

Generali Sigorta’nın yaz öncesi araç sahiplerine önerileri şu şekilde:

Lastik basıncının kontrolü

Lastik basıncıyla ilgili sorunlar; aracın güvenliğini ve yol tutuşunu, fren mesafesini ve düşük gaz kilometre performansını olumsuz etkiler. Bu sorunların önüne geçmek için lastikler düzenli olarak kontrol edilmeli, uygun hava basıncına sahip olup olmadıkları gözden geçirilmelidir.

Klimanın kontrolü ve temizliği

Araçlarda yazın en çok kullanılan ve soğutucu görevi gören klimaların temizliği de büyük önem taşır. Virüs, bakteri ve mikropların bulunma olasılığının yüksek olduğu klima kanallarının temizliği ihmal edilmemeli, mümkünse araç bakım servisinden yardım alınmalıdır. Ayrıca klimanın açıldığı anda çıkan ilk hava solunmamalı, ilk dakikalarda camlar açılarak araç havalandırılmalıdır.

Sileceklerin bakımı ve kontrolü

Yaz döneminde sıcak havadan ve tozlanmadan dolayı camlarda oluşabilecek lekeler görüş alanını etkileyerek sürüşü zorlaştırabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için, yaza girmeden silecekler kontrol edilmeli, eskimiş durumda olan silecekler yenilenmeli, cam suyunun çalıştığından emin olunmalı ve cam suyunun miktarı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Rot-Balans ayarı

Rot ayarı, araç direksiyonuyla tekerleklerin aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan; balans ayarı ise araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultuların birbirine eşit olmasını sağlayan ayardır. Yaz dönemindeki uzun sürüşler öncesinde direksiyon hakimiyeti açısından aracın rot-balans ayarı kontrol edilmelidir. Eğer aracın hızı arttığında; sağa-sola çekme, direksiyonda titreme gibi sorunlar yaşanıyorsa, aracın rot-balans ayarının mutlaka yapılması gerekmektedir.

Filtre kontrolü ve değişimi

Yaz aylarındaki sıcak hava sebebiyle aracın motoru soğumaya daha çok ihtiyaç duyar. Hava filtresi temizliği bu durumda oldukça önemlidir. Çünkü kirli ve tıkanmış filtreden dolayı motora temiz hava gitmezse motor arızalanabilir. Ayrıca kirli ve tıkanmış filtre yakıt tüketimini de arttırır. Dolayısıyla hem kış hem de yaz mevsimine geçerken hava filtresinin  mutlaka kontrolü gerekmektedir.

Fren sistemlerinin kontrolü

Araçları yaza hazırlarken frenler ve balatalar da mutlaka kontrol edilmelidir. Fren ayarında oluşacak herhangi bir sorun aracın durmasıyla ilgili sorunların yanı sıra lastiklerin de daha hızlı aşınmasına sebep olur. Fren hidroliğinin seviyesinin kontrol edilmesi ve fren balatalarında incelme söz konusuysa yenilenmesi ise, daha rahat bir sürüş sağlar.

Hem trafik sigortası hem de kasko

Yaz dönemlerinde daha fazla dışarı çıkılmasıyla birlikte yoğunlaşan şehir içi ve dışı trafik beraberinde kaza riskini de getirmektedir. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumun önüne geçmek için yasal bir zorunluluk olan trafik sigortası ve aracı güvence altına alan modüler kasko sigortası yaptırılması ihmal edilmemelidir.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE