CNN Türk'ün Habrine göreŞimşek, konut arzının artırılacağını ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını ifade etti. Kiralardaki fiyat artışlarını önlemek için konut arzı artacak. Değerlendirme, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

GYF’lere talep rekor seviyede GYF’lere talep rekor seviyede

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hazine ve maliye bakanı Mehmet Şimşek'e; kiraların yüksek olduğu, asgari ücretle geçimini sağlayanların konut ihtiyacının nasıl karşılanacağı yönündeki soruyu yöneltti. Bayraktutan'ın soru önergesi ile yönelttiği soruya Bakan Şimşek yazılı yanıt verdi.

Oyak Kent Silüet Projesi ve Günce Fiyat Listesi

2018'in kasım ayında 475,07 olan gerçek kira endeksinin 2023'ün kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirten Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktardı. Şimşek, 2023'ün eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının ekim ayında yüzde 7,91'e, kasım ayında yüzde 5,97'ye ve aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini vurguladı.

Bakan Şimşek yanıtında orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır dedi. Bakan Şimşek Kocaeli'de iş insanları ile bir araya geldi