Avrupa bölgesinde başlayan bu dolandırıcılık işi tüm dünyaya yayılıyor. Şebekenin birçok Avrupa ülkesinden 100 binden fazla kişiyi dolandırdığı açıklandı.

Son zamanlarda artan kripto para dolandırıcılığına biri daha eklendi. Avrupa'da kripto para dolandırıcılığıyla 2 milyar 400 milyon Euro’dan fazla kazanç sağlayan bir şebeke, 8 ülkenin ortak operasyonuyla çökertildi. Şebekenin birçok Avrupa ülkesinden 100 binden fazla kişiyi dolandırdığı açıklandı.

Avrupa'da 100 binden fazla kişinin kripto para dolandırıcılığının mağduru olduğu ortaya çıktı. Avrupa'da yargı işlerinden sorumlu Eurojust'ın koordinasyonunda AB Polis Teşkilatı Europol tarafından düzenlenen operasyonda kripto para dolandırıcılığı yapan bir çete tespit edildi.

Almanya, İsveç, Finlandiya, Letonya, Ukrayna, Gürcistan ve Arnavutluk polisinin de katıldığı 8 ve 9 Kasım'da gerçekleşen operasyonlarda kripto para dolandırıcılığıyla 2 milyar 400 milyon Euro’dan fazla kazanç sağlayan bir şebekenin çökertildiği açıklandı.

bitcoin

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto parayla ilgili çalışmamız var Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto parayla ilgili çalışmamız var

Operasyonlar kapsamında Arnavutluk'un 3 şehrinde suç şebekesinin iki üst düzey sorumlusunun gözaltına alındığı belirtildi.

Söz konusu örgütün 17 bini İspanya'da olmak üzere Avrupa'da 100 binden fazla kişiyi kripto parayla dolandırdığı açıklandı. Bununla ilgili yasal süreç başladı gerekli araştırma ve takip sürüyor madur olanların bir çoğu fala ilgi duyan kişilerden oluşuyor.

Polis operasyonlarında 15 çağrı merkezine baskın yapıldı. 355'ten fazla bilgisayar, cep telefonu ve ilgili bilgileri içeren diğer elektronik malzemelere de el konuldu.

Arnavutluk merkezli faaliyet gösteren örgütün, sahte brokerlar aracılığıyla finans dünyası hakkında büyük bilgiye sahipmiş gibi göründüğü ve küçük yatırımcılara büyük paralar vaat ederek sahte internet siteleriyle mağdurlarını seçtikleri ve dolandırdıkları bilgisi paylaşıldı.

Dolandırıcılar, ilk başta 250 Eurolarla başlayan yatırımcıları büyük paralar kazanmış gibi gösterip güvenlerini kazanmış. Daha sonra da büyük para yatırmalarını sağlayan çete, paralarını çekmek isteyenleri de vergi ödeme veya sistem arızası gibi gerekçelerle daha fazla para yatırmak zorunda bırakmış.

KRİPTO DÜNYASINDA NELER OLUYOR?

Son günlerde kripto para dünyasında yaşanan gelişmelerden dolayı kripto borsaya yatırım yapanlar oldukça tedirgin. Bitcoin adeta çöküş yaşadığı bu hafta, FTX’in iflas haberi ile kripto para dünyasının kara haftası olarak değerlendirilebilir.

Uzmanlar kripto para borsasına yasal bir düzenleme getirilmesi gerektiğini aksi halde daha çok krizler ve mağduriyetler yaşanabileceği konusunda uyarıyor.

Son olarak FTX’in iflasından sonra mahkemeye başvuranların artması üzerine sadece 24 saat içinde şirketten yarım milyar dolar para çalındığı iddia edilmişti.