Emlak sektörü temsilcileri pazardaki yavaşlamaya işaret ederken, bireysel olarak gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) öne çıktı.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569 oldu. Bu rakam, Mayıs 2021'den bu yana en düşük aylık satış oldu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Mart 2024 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri ise, konut fiyatlarının geçen yıldan bu yana İstanbul’da yüzde 40,4, Ankara’da yüzde 63,9, İzmir’de ise yüzde 49,5 arttığını ortaya koydu. Ancak sektör temsilcileri, konut satışlarındaki düşüşün esas nedeninin konut kredisi faizlerindeki artış nedeniyle vatandaşların krediye erişimlerinin zorlaşmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Gayrimenkul fiyatlarına ek olarak finansman maliyetlerindeki artış nedeniyle bireysel olarak gayrimenkul yatırımı yapamayan ancak buradaki getiriden de uzak kalmak istemeyen yatırımcı için Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) avantajlı bir alternatif olarak öne çıkıyor.

GYF pazarında fon büyüklüğü bakımından lider olan Re-Pie Portföy’ün Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Emre Çamlıbel, fonların yatırımcılara sunduğu avantajlara değinerek yaptığı açıklamada, “Gayrimenkul yatırım fonları sayesinde yatırımcılar bireysel ya da kurumsal olarak bir gayrimenkulü almak yerine kolektif bir yatırım enstrümanı olan bir fondan pay alarak, o fonun yatırım yaptığı çeşitli gayrimenkullere iştirak etmiş oluyor. Yatırımcılar, bu sayede kiracıyla, emlak vergisiyle uğraşmıyor. GYF’lerle birlikte gayrimenkul yatırımlarını menkul kıymetleştirerek tabana yayıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bireysel yatırım yerine fonlarla yatırım

GYF’ler sadece konuta değil aynı zamanda kira getiren ve ticari gayrimenkuller, lojistik depolama, arsa, dükkân, AVM ve ofisleri de portföylerine ekleyebiliyor. Bireysel birikimi ile bir AVM’ye, otele ya da dev gayrimenkul projelerinden bağımsız bir bölüme sahip olamayacak kişilerin, GYF’ler sayesinde bu varlıkların sağladığı gelirden pay almaları mümkün oluyor.

Yatırımcıların gayrimenkul piyasasında geniş bir portföye erişim sağlamasını ve yatırımlarını çeşitlendirmesini sağlayan GYF’ler, bu sayede yatırımcıları tek bir gayrimenkule bağlı kalma zorunluluğunu ortadan kaldırarak risklerin dağıtılmasını da sağlıyor.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın halka arz oluyor Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın halka arz oluyor

GYF’ye yatırım yapmanın avantajları

-       Yatırımcılar, Gayrimenkul Yatırım Fonları ile düşük miktarlarda birikimleri için bile profesyonel yöneticilerin uzmanlığından faydalanarak gayrimenkul varlıklarına yatırım yapabiliyor.

-       Gayrimenkul Yatırım Fonları, genellikle kira geliri ve varlık değerinin artışı gibi çeşitli yollarla yatırımcılara gelir sağlar.

-       Yatırımcılar, gayrimenkul portföyünün getirisinden pay alarak düzenli bir gelir elde edebilirler.

-       Geleneksel gayrimenkul yatırımlarında, satıcı ile ilgili tereddütler yaşanabilirken, Gayrimenkul Yatırım Fonları mevzuata uygun kurulur, Sermaye Piyasası Kurulu’nun gözetim ve denetimine tâbidir.

-       Bireysel olarak yatırım yapıldığında karşı karşıya kalınan vergi dairesi, kiracı ve tapu işlemleri gibi zaman ve para kaybına neden olacak zorunluluklar da Gayrimenkul Yatırım Fonları ile ortadan kalkar. Profesyonel fon yönetimi, bu işleri yatırımcı adına yapar.

-       Gayrimenkul Yatırım Fonu katılma payları iki yıl elde tutulduktan sonra satılması durumunda gelir vergisinden muaftır.

GYF’lerin büyüklüğü bir yılda yüzde 127 arttı

2019’da sadece 6 milyar lira seviyesinde olan toplam Gayrimenkul Yatırım Fonları büyüklüğü, bugün 83 milyar lirayı geçti. Sadece geçen yıldan bu yana fon büyüklüğü yüzde 127 arttı. Bu yıl da büyümeye devam etmesi beklenen GYF’ler katılımcılarına sunduğu güçlü fırsat ve avantajlarla öne çıkıyor.

 

GYF’lerin lideri Re-Pie Portföy

Türkiye’nin faaliyet izni alan ilk alternatif yatırım fonu yönetim şirketi Re-Pie Portföy, kurduğu 32 GYF ile bu alanda en fazla fon ihraç etmiş portföy yönetim şirketi olarak öne çıkıyor. 2024 yılı nisan ayı sonu itibarıyla bu fonların toplam büyüklüğü 18,9 milyar liraya ulaşırken, Re-Pie Portföy de yaklaşık yüzde 22 pazar payı ile lider konumda yer alıyor.

Türkiye’nin en büyük GYF’si: Downtown

AVM, konut, otel, ofis, rezidans etaplarıyla Bursa’nın en büyük karma yatırımı olan Downtown için özel geliştirilen Re-Pie Portföy Downtown AVM GYF, tüm bu avantajları öne çıkaran en çarpıcı örneklerden biri. Bursa’nın yeni yaşam ve eğlence merkezi Downtown şehrin ilk lüks oteli olan InterContinental Bursa’ya da ev sahipliği yapıyor. 2023 yılı ekim ayında açılan Downtown AVM, Türkiye ve dünyanın önemli markalarını Bursalılarla buluşturarak alışveriş için kentin öne çıkan adreslerinden biri oldu bile.

Bursa’nın Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinin kesişme noktasında konumlanan Downtown Yaşam ve Eğlence Merkezi’nin içinde Meditown sağlık merkezi, Türkiye’nin en tematik ve modern oyunlarının yer aldığı Hupalupa eğlence merkezi, sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan DasDas Bursa ile Bursa’nın ilk dijital sanat ve yeni medya müzesi X Media Art Museum da bulunuyor.

Yatırımcılar ilk kâr paylarını aldı

Re-Pie Portföy Downtown AVM GYF, 2024 nisan ayı itibarıyla 5,3 milyar liraya ulaşan büyüklüğüyle tüm GYF’ler arasında lider konumda. 400 bin TL yatırıma 3 aylık periyotlarla 9.525 TL kira getirisi sunan fonun performansı kuruluşundan itibaren yüzde 142 artış gösterdi.

Geçen yıl, Türkiye’nin ilk ve en büyük alternatif portföy yönetim şirketi Re-Pie Portföy’ün kurduğu Downtown AVM GYF sadece nitelikli yatırımcıya, gelir sağlamaya devam ediyor. Fon yatırımcılarına 2023 yılı Temmuz ayından itibaren fon bünyesinde toplanan kira gelirleriyle düzenli temettü ödemeleri yapılıyor.

İzmir Tarihi Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Fonu

Dünyanın en büyük açık hava çarşılarından biri olan 2 bin 500 yıllık İzmir’in Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Türkiye’nin örnek kamu-özel iş birliği modeli TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret AŞ) ile yenileniyor. İlk kez tarihi Kemeraltı bölgesinin dönüşümü için Re-Pie Portföy tarafından kurulan ve tamamlanınca bölgenin değerini 1 Milyar dolara kadar yükseltmesi beklenen İzmir Tarihi Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Fonu, aynı zamanda Türkiye’nin ilk etki yatırımı gayrimenkul yatırım fonu olma özelliği taşıyor.

İzmir Kemeraltı, günlük 200 bin ziyaretçi ve 15 bin işyeriyle ticaretin yoğun olduğu bir çarşı. Fonun desteğiyle UNESCO Dünya Kültür Mirası olmaya hazırlanan İzmir’in Kemeraltı ve çevresindeki çalışmalar tamamlandığında, bölge tarihine yakışır bir görünüme kavuşacak.

Editör: Kadir Özel