Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira anlaşmazlıkları her geçen gün artmaya devam ederken kira tespit davası sayısında da patlama yaşandı.

Ev sahibimi haklı kiracı mı işte burada kanun karar verecek ama ev sahipleri ne kanun tanıyor nede alınan kararı sanki muz cumhuriyetinde yaşıyorlar işine gelince adelet ararlar işine gelmeyince çık git evimden derler. Bu durumun artmasıyla birlikta kira tesbit davalarında artışar rekor seviyeey ulaştı bu durum ne olacak kara kara düşündürüyor kiracıları ev sahiplerinin tehditlerinden bıktık diyenler, anlaşma yoluna gidelim diyenler, kötü olmayalım diyenler hepsi mağdur şimdi herkes hakkını kanun ödünde arayacak.

EV SAHİBİMİ KİRACI MI HAKLI SİZCE

Ev sahiplerinin fahiş kira zammı talep etmeleri ve kiralık ev fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş mahkemelerin de iş yükünü arttırdı. Etrafındaki evlerin kiralarına bakarak kendi kirasının düşük kaldığını savunan ev sahipleri mahkemelere koşarken kiracılara da kritik zam uyarısı geldi. 

kiralık-oda-evler

Hatırlanacağı üzere hükümet tarafından alınan tedbir kararları kapsamında ev kiraları için devam eden sözleşmelerde üst zam sınırı oranı değiştirilmişti. Daha önce o ay içerisinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon raporunda yer alan 12 aylık TÜFE oranı kullanılırken bu rakam değiştirilerek yüzde 25 olarak sabitlenmişti. 

Teknik Yapı Projesi Divan Residence İzmir Lansmana Çıktı! Teknik Yapı Projesi Divan Residence İzmir Lansmana Çıktı!

EYLÜL AYINDA KİRALARA NE KADAR, KAÇ TL ZAM GELDİ?

TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı kira artışı resmi zam oranı yüzde 54 olarak açıklanırken bu oran alınan karar ve yapılan kanuni düzenleme sonucunda sadece işyeri, ofis, dükkan ve büro gibi ticari taşınmazlar için kullanılacak. Konutlarda resmi zam oranı ise yüzde 25 olarak uygulanacak. 

KİRA TESPİT DAVASI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Ev sahipleri kiranın düşük olduğunu savunarak 5 senenin dolmasının ardından mahkemeye başvuru yaparak kira tespit davası açma hakkına sahip oluyor. Bugün yüksek olan ev kiraları nedeniyle kiracılar mecburen rekor rakamlara ev kiralarken seneye kiralık ev fiyatlarının düşmesi durumunda kiracıların da mahkemelere başvuru yaparak kiralarını düşürme başvurusu yapabilecekleri belirtildi. Kiralık ev fiyatlarının düşmesi ile davalarda tarafların yer değiştirmesi beklenirken, kiracılara yüzde 25 zam oranının üzerinde zam yapmamaları uyarısı geldi.

Ev sahipleri hakkını istiyorum diyor kiracının öyle bir kira ödeme gibi durumu yok karşılıklı uzlaşma yollarını bulmak daha mantıklı olması gerekirken ev sahiplerinin doyumsuzluğu kiracıları çileden çıkarıyor.