Çulhalık “Yeni yasa teklifine göre; güvensiz binaları dönüştürmek için kat maliklerinin yarısının uzlaşması yeterli olacak. Keşke bu konuda daha önce çalışılsaydı. Kentsel dönüşüm, en hayati ve en öncelikli konumuzdur” dedi.

Albayrak Beton, kentsel dönüşüm projeleri için kolları sıvadı Albayrak Beton, kentsel dönüşüm projeleri için kolları sıvadı

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve depremden korunmanın yolunun da kentsel dönüşümden geçtiğini hatırlatan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, buna karşın kentsel dönüşümün hızının istenilen seviyeye bir türlü gelemediğini söyledi. Kentsel dönüşümüm önündeki en büyük engelin ise kat maliklerinin uzlaşamaması olduğunu kaydeden Çulhalık, hazırlanan yeni yasa teklifinin bu sorunun çözümünde önemli rol oynayacağını belirtti.

Konuyla ilgili konuşan İhsan Çulhalık “Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin en birincil sorunu çarpık kentleşme depremdir. Türkiye, bir deprem ülkesi ve bizim bu konudaki hazırlıklarımız yeterli değil. Kentsel dönüşümün hiç vakit kaybetmeden hızlanması gerek. Buradan yola çıkarak Kentsel Dönüşüm Kanunu çerçevesinde yeni bir yasa teklifi hazırlandı. Teklife göre kentsel dönüşümün önündeki en büyük engellerden biri olan kat maliklerinin uzlaşmada 3’te 2’yi yakalama zorunluluğu kalkıyor.

Teklif yasalaşırsa kat maliklerinin yarısından bir fazlası ile kentsel dönüşüm kararı alınabilecek. Yani çoğunluk sağlandığında kentsel dönüşüm yapılacak. Bu en hayati ve en öncelikli konudur. Keşke bu teklif üzerinde daha önce çalışılsaydı ve kentsel dönüşümde daha hızlı ilerlenebilseydi. İşimiz çok. İstanbul’da 6 milyon konut olduğu söyleniyor.

Bunun 1,5 milyona yakın kısmı risk altında ve 600 bin civarı bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Konut kredileri ulaşılabilir olmalı”

Öte yandan; sektörün arz artışının sağlanmasının öneminin altını çizen İhsan Çulhalık, bir yandan inşaat süreçleri hızlanırken bir yandan da vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak şartların oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Çulhalık “Daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi yetkililerden bu dengesiz ve zorlayıcı piyasa hareketlerinin düzelmesi için gereken çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Ekonomik denge ve istikrar bir an önce oluşturulmalı. Vatandaşın tekrar barınma ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi sağlanmalı. Bunun için de konut kredilerinin ulaşılabilir hale getirilmesi ve konut alıcısına gereken desteğin sağlanması gerekiyor. Diğer taraftan konut üreticisine de yatırım yapabilmesi arzı arttırabilmesi için gereken destek verilmeli. Unutmamalı ki; inşaat ve gayrimenkul sektörü ülkemizin lokomotif sektörüdür ve 250’den fazla alt sektörü beslediği gibi çok yoğun istihdam da sağlamaktadır” dedi.

0216 314 14 14 www.insayyapi.com     www.ondortuc.com.tr       www.kolsuzlarkimya.com

İnsay Yapı hakkında:

Grubun temelleri 1979 yılında ağırlıklı mobilya sektörüne toptan boya, vernik, tiner, polyester malzemeleri tedariki yapan İhsan Boya San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu ile atıldı. 1994 yılında grubun amiral gemisi Kolsuzlar Kimya San. ve Tic. AŞ. ile bir çok endüstriyel tesisin ana girdisi konumunda olan 50’yi aşkın kimyevi maddenin dış ticareti, depolanması ve lojistiğinin sağlanmasına yönelik yatırım yapıldı.1997 yılına gelindiğinde grubun üretici firması olan İhsan Kimya Boya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu tamamlandı. Böylelikle sanayi tipi endüstriyel ve sentetik tinerlerin üretimine başlandı. Daha sonra 40 yıllık tecrübe ve sermaye birikimini gayrimenkul sektöründe kazandırmak üzere, 2011 yılında İnsay Yapı San. ve Tic. AŞ’yi kuruldu. Ankara’da 119 konuttan oluşan Elit Manzara Beytepe projesi ile İstanbul Pendik’te 252 konutluk Ondörtüç Pendik projesini hayata geçirdi. Önümüzdeki dönemde başta dev kentsel dönüşüm projeleri olmak üzere, pek çok yeni projenin de hazırlıklarını sürdüren İnsay Yapı, güçlü kadrosu ile sektörde söz sahibi aktörler arasında yer almaktadır.

 

 

 

Editör: Kadir Özel