İmar barışı ile yapılara denetim zorunluluğu geliyor

Eylül ayının son haftasında İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen yer sarsıntıları depremi bir kez daha gündemin ilk sıralarına taşırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çok yerinde bir kararla imar barışına başvurarak yetki belgesi alan yapılara denetim zorunluluğu getirilmesi hususunda  önemli bir adım attı. Denetim hazırlıklarıyla ilgili edinilen bilgilere göre imar barışına vuran yapıların depreme karşı dayanıklı olup olmadıkları incelenecek.

İmar barışı ile yapılara denetim zorunluluğu geliyor

Eylül ayının son haftasında İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen yer sarsıntıları depremi bir kez daha gündemin ilk sıralarına taşırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çok yerinde bir kararla imar barışına başvurarak yetki belgesi alan yapılara denetim zorunluluğu getirilmesi hususunda  önemli bir adım attı.

Denetim hazırlıklarıyla ilgili edinilen bilgilere göre imar barışına vuran yapıların depreme karşı dayanıklı olup olmadıkları incelenecek. Riskli bulunan binalar, denetim raporundan itibaren 60 gün içinde yıkılarak kentsel dönüşüm kapsamına alınacak. Bu yapıların malikleri kentsel dönüşümün bütün olanaklarından faydalandırılacak.

Bakanlığın çalışmalarını yakın zamana kadar tamamlayarak Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte hayata geçirmesi bekleniyor.


Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 11:56
YORUM EKLE