İstanbul başta olmak üzere üç büyük kentin merkezi lokasyonlarında kiralık ev bulmak zorlaştı. Kiralık daire arzındaki azalma nedeniyle talebin yoğun olduğu bazı bölgelerde kiralık daire arayanlar isimlerini emlakçılara yazdırmaya başladı. Bu durum kiraların da yükselmesine yol açtı.

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Cansel Turgut Yazıcı, kiralık konut arzının talebi karşılamadığını belirterek bu durumun fiyatları çok artırdığını, konut kredi faizlerinin çok yüksek olduğunu, aşım ve satım gücünün çok düştüğünü, buna karşın konut stoklarının azaldığını, özellikle İstanbul’da yatırım nedeniyle konut alımının neredeyse durduğunu ve başta İstanbul olmak üzere üç büyük şehirde kiralık evlerin sayısının yok denecek kadar azaldığını söyledi.

BDDK’nın kredi bariyeri gerçek barınma ihtiyacı olanların konutlara ulaşmasını sağlayacak BDDK’nın kredi bariyeri gerçek barınma ihtiyacı olanların konutlara ulaşmasını sağlayacak

Kiralık daire arayanların emlak ofislerine isimlerini yazdırıp sıraya girdiklerini, kiralık ev çıkınca önce kim aranıyorsa ve evi önce kim görüyorsa tuttuğunu belirten Yazıcı; “Tanıdık yoksa kiralama şansınız gittikçe azalıyor. Mal sahipleri artık daha da seçici, maalesef kiralar bir sene öncesine göre daha da yüksek, depozitolar bile yükseldi. Kiralık arayışına çıkılan bir ev makul fiyatlıysa hızla kiraya veriliyor. Kısa zamanda konut üretimi yapılmazsa barınma artık daha da lüks hale gelecek. Kiralık sorununu çözmek için sektör temsilcileri bir ortak akıl arayışında bulunmalı” şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde 170 emlak ofisleri olduğunu kaydeden Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş da konuyla ilgili yaptığı açıklamasında İstanbul, İzmir ve Ankara pazarında arz sorunu yaşandığını belirterek “En fazla sorun yaşanan il olan İstanbul’da, Kadıköy, Maslak-Levent hattı, Bahçeşehir, Başakşehir, Beykoz, Çekmeköy gibi birçok ilçede sıra var. Kartal-Maltepe, Beylikdüzü- Esenyurt hattında arz fazla, kiralık ev bulma sorunu yok. Talebin yüksek olduğu yerde dördüncü, beşinci müşteriyi sıraya yazıyoruz. Kirası 12 bin lira olan ev için bile sırada bekleyen var. Yeni bir eve geçen vatandaş eski evini kiraya verirdi. Ya da yatırım için ev alınır ve kiracı yerleştirilirdi. Şimdi her ikisinde de sorun var. Piyasada işlemler ağırlıklı 2. elde dönüyor. Yeni konutta arz sınırlı, olanda da fiyatlar yüksek. Vatandaş fiyatlar pik yaptı diye düşünüyor ve yatırımdan uzak duruyor. Amortisman sürelerinin uzaması da konutu yatırım olmaktan uzaklaştırıyor. Öte yandan yeni bir ev almak isteyen kişi de sıfır konut bulmakta zorlanıyor. Tüm bu nedenlerle kiralık arzında yarı yarıya daralma oldu.” dedi.