Saffet Paşa Yalısı, mahkeme eli ile satılacak.

Yaklaşık 260 yıllık tarihi olan Beykoz Kanlıca’daki Saffet Paşa Yalısı, 2007 yılından bu yana Toksöz Ailesine ait. Yalının satışını ise mülkün yarısının hissesine sahip olan Zafer Toksöz talep etti.

Saffet Paşa Yalısı, mahkeme eli ile satılacak.
banner112

100 milyon değer biçilen Saffet Paşa Yalısı'nın satışı, Beykoz 2. Sulh Hukuk Mahkemesi eli ile yürütülecek. Ortaklığın giderilmesi’ talebi ile açılan dava sonucu satışa sunulacak olan yalı 1. derece korunması gereken kültür varlığı statüsünde bulunuyor.

Dava dosyasına göre iki kardeş Ahmet Toksöz ve Zafer Toksöz, yalıda eşit hisseye sahip. Zafer Toksöz adına mahkemeye sunulan dilekçede, “Ortaklar arasında taşınmaz birlikte kullanılamıyor. Aynı şekilde kiraya verme işlemi de yapılamıyor. Satış ve paranın paylaştırılması dışında ortaklığın giderilmesi de mümkün görünmüyor” denildi. Açılan dava üzerine mahkeme keşif işlemi için önümüzdeki 25 Mayıs’a gün verdi. Satış için hazırlanacak bilirkişi raporu ise davanın esasını oluşturacak. Tüm süreçler tamamlandıktan sonra gözde yalı açık artırım yöntemi ile satılacak.

1.635 metrekarelik alan üzerine kurulu yalıda 13 oda ve 2 sofa bulunuyor. Tarihi yapı, Boğaz’ın, en geniş cepheye sahip yalısı özelliğini de taşıyor. Yalının mimarı ise bilinmiyor.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE