banner22

Prof. Dr. Sözbilir’den Balıkesir için deprem uyarısı!

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Balıkesir’deki depremlerin 2 farklı fay üzerinde meydana geldiğini belirterek “Balıkesir ili ölçeğinde 7,2 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeline sahip faylar var.’’ dedi.

Prof. Dr. Sözbilir’den Balıkesir için deprem uyarısı!

Balıkesir’de, 29 Ağustos cumartesi günü art arda meydana gelen 3.7, 3.4 ve 3.4 büyüklüğündeki üç depremden sonra açıklamalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Balıkesir’deki depremlerin 2 farklı fay üzerinde meydana geldiğini belirterek “Balıkesir ili ölçeğinde 7,2 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeline sahip faylar var.’’ dedi.

DAUM Müdürü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 3 depremin Asos yakınlarında, Edremit fayı ile Tuzla fayının kesiştiği yerde yaşandığını söyledi.

Bölgede maksimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem yaşanabileceğine dikkat çeken Sözbilir, Edremit fayının 1944 yılında can ve mal kayıplarına yol açan 6.8 büyüklüğündeki depreme neden olduğunu anımsattı.

Edremit fayı üzerindeki stres birikiminin 76 yıldır devam ettiğine işaret eden Sözbilir, Balıkesir fayının Gökçeyazı segmentinin 2000 yıldır yıkıcı deprem üretmediğini belirterek 2012-2014 yılları arasında Türkiye Paleosismoloji Projesi kapsamında yaptıkları hendek tabanlı paleosismolojik çalışmanın sonuçları hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Bölgede son yaşanan 2 ya da 3 büyüklüğündeki depremler küçük ölçeklidir. 1953’te ve 1944’te 6,8 ve 7,2 büyüklüğündeki depremler olmuş. Yenice, Gönen ve Edremit fayının ürettiği depremlerde can ve mal kaybı yaşanmış. Dolayısıyla Balıkesir ili ölçeğinde 7,2 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeline sahip faylar var. Bölgede birbirinden bağımsız 24 tane fay parçası bulunuyor. Bu faylarda 2012 yılında hendek çalışmaları yapıldı ve tarihsel dönemde hangi depremlerden sorumlu oldukları ortaya çıktı. Özellikle Gökçeada Ovacık gibi segmentlerde yakın gelecekte deprem üretme potansiyeli bulunduğu ortaya çıktı. Gökçeyazı’da yaklaşık 2 bin yıldır kırılma olmadı fakat fayın deprem tekrarlama aralığı bin yıl. Dolayısıyla bu tür faylara sismik boşluk diyoruz. 2012’de başlatılan çalışma kapsamında 2023’e kadar 485 adet fayın kesilerek geçmişinin ve deprem tekrarlama periyodunun ortaya çıkarılması hedefleniyor. Balıkesir’in il afet risk azaltma planı ve kentsel dönüşüm çalışmalarında Gökçeyazı segmentine göre deprem senaryosu hazırlanması ve fay üzerinde kalan bina yapı stoğunun çıkartılması, iyileştirme çalışmalarının yapılması gerekiyor.“

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5