banner50

Karadeniz-Akdeniz otoyolunda sona yaklaşılıyor.

Karadeniz ile Akdeniz arasındaki kara yolu bağlantısını 6 saate düşürecek olan otoyolun yüzde 85'i tamamlandı.

Karadeniz-Akdeniz otoyolunda sona yaklaşılıyor.

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Projesi 55 ili direkt, 50 ili dolaylı ilgilendiren 818 kilometrelik uzunluğa sahip. Padişah Sultan Abdülaziz döneminde gündeme gelen proje 2. Abdülhamit döneminde çizildi. 145 yıl sonra ise açılmasına az kaldı. Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi, Karadeniz ile Akdeniz kara yolu bağlantısı 6 saate inecek.

Temeli 1929’da dönemin Ordu Valisi Ali Kemal Aksüt tarafından atılan proje, 1970'li yıllarda ovyet işgalinde tankların Karadeniz’den İç Anadolu’ya kolayca ulaşmasını sağlayabileceği gerekçesiyle, çalışmalar durdurulmuştu. 

Orta ve Doğu Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi'ne 2004 yılında yeniden başlanıldı. Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay ili sınırları içinden geçen otoyolun uzunluğu 818 kilometre. Ordu sınırları içinde kalan bölümü ise 100 kilometreden oluşuyor.

İhalesi 2008 yılında yapılan, toplam proje bedeli 1 milyar 466 milyon TL olan Karadeniz- Akdeniz Yolu Projesi’ne şu ana kadar 1 milyar 187 milyon TL harcama yapıldı. Projede, yüzde 84 oranında fiziki gerçekleşme sağlanırken, etapların tamamlanmasıyla ulaşımda ciddi oranda kısalma yaşanacak.

KARADENİZ- AKDENİZ 6 SAATE İNECEK

Projenin en önemli etabı ise Ordu’nun Mesudiye ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Altınordu-Mesudiye arasındaki mesafe, 3 kilometrelik Topçam Tüneli’nin 2018 yılında açılması ve diğer çalışmalarla 81 kilometreye inerken, yaklaşık 2,5 saat süren yol ise 1 saate indi. Kısa süre içinde tamamlanması planlanan yol ile Karadeniz’den Akdeniz’e ulaşım ise 6 saate inecek.

25 TÜNELİN 23’Ü TAMAMLANDI

Karayolları tarafından yapılan 88 kilometrelik Ordu etabında, toplam uzunluğu 15,1 kilometre tek tüplü 25 tünelin, 13,3 kilometrelik 23 tüneli tamamlanırken, 1,8 kilometrelik 2 tünelin de yapım çalışmaları sürüyor. Yine güzergah üzerinde; yapımı tamamlanan toplam 331 metre olan viyadük, toplam uzunluğu 280 metre olan 5 tek köprü ve 32 metre çift köprü de yer alıyor.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.