Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Önceki akşam tam olarak neden çıktığı belli olmayan yangınla ilgili olarak bir açıklama yapan İpsala Avcıları Amatör Balıkçıları Doğayı Koruma Derneği Başkanı Zafer Filiz Doğan, Gala Pamuklu milli parklarının yakıldığını iddia etti.

Başkan Doğan, bölgenin akciğerleri, doğanın yaban hayvanları barınma alanları iki gün iki geceden bu yana yandığını belirterek, "Her alanda maddi manevi bedel ödeyen acılarımız üzerinde baskı oluşturanlar, sorumlu olanlar neredesiniz?  Yazıklar olsun, devletin ilgili kurumlarında görev yapanları da kış uykusundan uyanıp göreve davet ediyoruz. Doğayı tahrip edenlere de göz yumanlara yazıklar olsun.  Hakkımız haram zıkkım olsun, zoruna giden bu katliama göz yumanlara da yazıklar olsun. İlgilileri göreve davet ediyorum.” diye konuştu.

Doğan açıklamasında, 70 bin dönüm alana sahip olan Gala Gölü’nün 40 bin dönümünün yakılarak ve doldurularak 30 bin dönüme düştüğünü öne sürdü.

Gala Gölü, Edirne ilinin Enez ilçesinde yer alan bir doğal göldür. Enez'e 14 kilometre uzaklıkta yer alan göl, yaklaşık 6 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Aynı zamanda Türkiye'nin en büyük tatlı su göllerinden biridir.

Gala Gölü, Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biridir ve zengin bir flora ve fauna çeşitliliğine sahiptir. Gölde, özellikle kuş türleri açısından oldukça zengin bir biyolojik çeşitlilik görülmektedir. Yılın farklı dönemlerinde binlerce kuş, gölde beslenmek ve üremek için bulunmaktadır. Bu nedenle, Gala Gölü, özellikle kuş gözlemcileri için popüler bir destinasyondur.

Göl çevresinde piknik alanları ve yürüyüş parkurları da bulunmaktadır. Ayrıca su sporları için de uygun bir ortam sunmaktadır. Enez'in tarihi ve doğal güzellikleri arasında yer alan Gala Gölü, ziyaretçiler için güzel bir doğa deneyimi sunmaktadır.