Folkart, yenilemeyi, gerekli yasal izinlerin alınmasından itibaren bir yıl içinde bitirmeyi hedefliyor. Folkart,site sakinlerine destek olmak için maliyetin önemli bir bölümünü kat maliklerine yansıtmayacak...

 Folkart Narlidere Yenileniyor1

Yapılan anlaşma uyarınca, Folkart, maliyetin önemli bir bölümünü kat maliklerine yansıtmayacak şekilde inşaatın yapımını üstlendi. Kat malikleri ise paylarına düşen bedeli, planlanan şekilde Folkart’a ödeyecek.

ÖRNEK ÖZVERİ

Folkart, uluslararası çok sayıda ödüle layık görülen Narlıdere Projesi’ni eksiksiz olarak 15 yıl önce teslim etmişti. Meydana gelen yangında hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen, Folkart kat maliklerine destek amacıyla harekete geçti.     

‘DAYANIŞMA KÜLTÜRÜ’

Geçtiğimiz nisan ayında Folkart Narlıdere Sitesi’nin bir bloğunda yaşanan üzücü olayın ardından kat malikleri, evlerinin geleceği konusunda birlikte adım atma yönünde karar almıştı. Dairesinin sadece içiyle ilgili bağımsız hareket etmek isteyen birkaç kişi dışında; kat malikleri, süreci Folkart ile sonuçlandırma kararı aldı. Kat maliklerinin isteği ve Folkart’ın “dayanışma kültürü” anlayışı ile olayda zarar gören bloğun yenilenmesi için anlaşnaya varıldı.

Folkart’tan 27 Nisan 2023 günü yaşanan olaydan sonra yapılan ilk açıklamada, “Can kaybı yaşanmaması en büyük tesellimiz. Ev sahiplerimize ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu süreçte Folkart Narlıdere sakinlerimizin yanında durup dayanışma kültürümüzü sürdüreceğiz” denmişti.

SÜRECİN ÖZENLİ TAKİPÇİSİ

Yapılan bu ilk açıklamanın ardından Folkart, sürecin takipçisi oldu. Kat malikleri ile şirket yöneticileri düzenli aralıklarla bir araya geldi. Çözümün en hızlı, en makul şartlarda üretilmesi için ilgili tarafların katılımıyla toplantılar gerçekleştirildi. Bu görüşmelerin sonunda da kazanan dayanışma kültürü oldu. Sözleşme metnini imzalamak üzere Folkart Towers’ta bir araya gelen Folkart yönetimi ile Folkart Narlıdere sakinleri, evlerinin tamamen yenilenmiş olarak teslimi için el sıkıştı.

FOLKART’A İÇTEN TEŞEKKÜR

Toplantıda zarar gören bloktaki kat malikleri adına konuşan Avukat Hale Gengör, “Yaşanan talihsiz olaydan sonraki en mutlu günümüz” dedi. Hale Gengör, yaşanan süreçle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Yaşanan yangın büyük bir talihsizlik. Folkart yetkilileri de bizlerle birlikte üzüldüler ve ilk günden beri yanımızda oldular. Yaşanan acının üzüntüsüyle, zaman zaman duygusal tepkiler gösterilmiş olsa da Folkart tarafı hep çözüm odaklı ilerledi. Her talebimize olumlu yanıt verdi. Sonuçta bizleri mutlu eden ve evlerimize kavuşmamızı sağlayacak güzel bir sonuç ortaya çıktı. Folkart Ailesine üye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve içtenlikle teşekkür ediyoruz.”

“BİZİM KADAR ÜZÜLDÜNÜZ”

Kat maliklerinden Nedim Saba ise duygularını şöyle dile getirdi:

“Yaşanan üzücü olay sonrasında site sakinleri olarak, Folkart yönetiminin en az bizler kadar üzüldüğünü gördük ve kimi zaman beraber dertleştik. Folkart’ın çözüm için gösterdiği çabayı biliyoruz. Sayın Mesut Sancak ve Metin Sancak başta olmak üzere tüm Folkart Ailesi’ne gösterdikleri dayanışma kültürü nedeniyle teşekkür ediyoruz.” 

“ULUSLARARASI ÖDÜLLÜ”

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak da ilk günden itibaren dayanışma kültürünü esas aldıklarını vurgulayarak, “Kat maliklerimizin mutluluğunu temel alarak konuya yaklaştık.” dedi. Mesut Sancak konuşmasına şöyle devam etti:

“Projeyi 15 yıl önce eksiksiz teslim edip, yönetimi de yıllar önce devrettik. Olayda bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen yine de biz çözümün parçası olmayı amaçladık. Folkart Narlıdere İzmir açısından da çok önemli ve sembol bir proje. Ünlü mimar Emre Arolat’ın imza attığı uluslararası ödüller alan bir proje. Folkart Narlıdere’de alanında dünyanın en iyileri ile çalışmış, en iyi malzemeleri kullanmıştık. Şimdi de Folkart’ın dayanışma geleneği ile her firmaya örnek olacak bir özveriye imza atıyoruz”

TanUrla'nın, Örnek Dairesi Bayam ilgisi TanUrla'nın, Örnek Dairesi Bayam ilgisi

“HERKES İMRENECEK”

Yasal izinlerin alınması sonrasında inşaatı 12 ay gibi kısa bir sürede bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Mesut Sancak, “Folkart Narlıdere projemizin 2007 yılında Çeşme’de lansmanını yaptığımız gece gibi, iş bitiminde güzel bir etkinlik düzenlemek istiyoruz. Site sakinlerinin katılacağı çok özel bir kutlama gecesiyle, projeyi teslim edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Sancak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkesin imrenerek bakacağı bir sonuç ortaya çıkaracağız. Yenilemeyi güncel teknolojilerden de faydalanarak gerçekleştireceğiz. Herkesi olumlu anlamda şaşırtacağız. Bu yenilenme sonrasında, eser yeniden büyük değer kazanacaktır. Biz iyi niyet olduğu sürece çözülemeyecek bir sorun bulunmadığına inanıyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de kat maliklerimizin yanında olacağız. Değerli müşterimizin ve aynı zamanda dostlarımızın Folkart markasına olan güveni bize güç ve cesaret veriyor. Bu sürecin herkes için hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Editör: Kadir Özel