Tapu ve Kadastro, tüm şehirlerin 3 boyutlu modelini oluşturuyor.

TKGM tarafından yürütülen proje kapsamında, İstanbul’da 89 bin 559 mimari projenin 3 boyutlu modelleri üretilecek. İstanbullular, konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu görebilecek.

Tapu ve Kadastro, tüm şehirlerin 3 boyutlu modelini oluşturuyor.
banner112

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yürütülen proje kapsamında, İstanbul’da 89 bin 559 mimari projenin 3 boyutlu modelleri üretilecek. İstanbullular, konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu şehirler görebilecek.

Üç Boyutlu Şehir Modelleri ve Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesi kapsamında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve İstanbul  Büyükşehir Belediyesi tarafından uçakla havadan binaların “eğik resim çekme kamerası” ile görüntüsü alınacak.

89 bin 559 mimari projenin 3 boyutlu modelleri üretilecek

Proje kapsamında, İstanbul’da yaklaşık 6 bin kilometrekare alanda, belirlenen ilçelerde 89 bin 559 mimari projenin 3 boyutlu bina modelleri üretilecek ve bunlar TAKBİS sistemine işlenecek.

Kadastro haritaları da dijital kadastro ve tapu bilgilerini destekleyecek şekilde yenilenerek güncellenecek ve her türlü planlama, projelendirme ve konumsal uygulamalarda kullanılmak üzere proje sistemine yüklenecek.

Binaların 4 cephesi de görünecek

Söz konusu kamera sayesinde daha önce havadan yapılan çekimlerde sadece çatısı görülen binaların 4 cephesi de görüntülenebilecek.

Dairelerin içerisine kadar girilebilecek

Böylece 3 boyutlu kent modeli oluşturulurken ayrıca mimari projedeki ve tapudaki daire numaraları da birbirine entegre edilecek. Binalar 3 boyutlu, akıllı verilere dönüştürülecek. Sakinleri dairelerin içerisine kadar girerek oradaki brüt alanı görebilecek.

Kat, bağımsız bölüm ve kısım koordinatları bina koordinatlarıyla birebir uyumlu olacak.

Üç boyutlu kent modelleri çalışması bitince İstanbullular, TAKBİS üzerinden sadece arsasını, tarlasını değil, konutunun mimari projesi ile içindeki bağımsız bölüm ile odalar ve her odanın metrekaresine kadar detaylarını görebilecek.

Ankara Gölbaşı ve Amasya bitti

Türkiye genelinde model oluşturulması çalışması ilk kez Ankara pilot ilçesi Gölbaşı’nda 2018’de başladı ardından Amasya’da yapıldı.

Sayısal verileri olmayan eski binalar için de belediyelerle protokoller yapılıp mimari projelerin sayısal hale getirilmesi de planlanıyor.

Proje, aynı zamanda başta emlak sektörü olmak üzere, gayrimenkul değerleme, belediyeler, gibi birçok sektörün hizmetlerine de veri oluşturacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 12:13

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE