banner109

Tapu Harçları Düşmeli!

Mars GYO kurucu ortaklarından Samet Hızalan, tapu harçlarının İnşaat sektörünün önündeki en büyük engel olduğunu, konut ve ticari alanların satışında harçlarda indirime gidilmesi çağrısında bulundu.

Tapu Harçları Düşmeli!
banner112

Mars GYO Türkiye genelinde 9 ayda 2 milyona yakın gayrimenkul el değiştirirken, bu satışlardan elde edilen tapu harcı gelirinde 13,8 milyar lirayla tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, ocak-eylül döneminde ülke genelinde 1 milyon 998 bin 541 adet gayrimenkul (konut, iş yeri, arsa, tarla) satışı gerçekleşti.

Bu sürede 2 milyon adet gayrimenkul satışının yanı sıra tapuda bağış, ökba, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, şahsi ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte 7 milyon 841 bin işlem gerçekleştirildi.

Ocak-eylül döneminde satılan yaklaşık 2 milyon adet gayrimenkul için tapu dairelerinde 371 milyar 77 milyon liralık değer ibraz edildi. ÖKBA, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte ibraz edilen değer 1 trilyon 736 milyar liraya ulaştı.

9 ayda 13 milyar 445 milyon liralık harç geliri elde edildi.

”Pandemi gibi sektörün daralmaya gittiği dönemlerde tapu harcını geçici olarak düşürmekle yetiniyoruz. Alışverişte kişilerin gerçek satış değeri üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilmemizin başında da yüksek tapu harcı geliyor ne yazık ki. Sektör de vergi denetimini artırmak daralan piyasayı canlandırmak adına tapu harçların da indirime gidilmesi gerekiyor.”

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa altınşk
mustafa altınşk - 1 yıl Önce

devlet bu pastayı kimseye bırakmaz