Site aidatları kira bedelinin yüzde 15'ini geçmemeli!

İstanbul'da çok düzensiz olan site aidatları ne kadar olmalı?

Site aidatları kira bedelinin yüzde 15'ini geçmemeli!
banner80

Bazı sitelerdeki aidatlar kira bedellerine yaklaştığını belirten ve taammümlere göre aidat bedeli kira tutarının yüzde 15’ini geçmemelidir diyen emlak uzmanı ve Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı; “Apartman, site ve tesislerde aidatlar işletme projesi çerçevesinde arsa payı ve bağımsız bölüm sayısına göre belirlenmeli. Bazı sitelerdeki yüksek aidatlar gerek kiracılar gerekse de malikler için büyük sıkıntılar oluşturuyor. Hatta henüz satılmayan daire veya işyerlerinin de maliyetleri oturanlara yansıtılabiliyor. Taammümlere göre aidat bedeli kira tutarının yüzde 15’ini geçmemeli” dedi.

Son yıllarda özellikle toplu yapılarda yönetim faaliyetlerinin daha da profesyonel bir yapıya geçtiğini ifade eden Altın Emlak Eğitim Koordinatörü Ayhan Özbek; yöneticilerin binanın sigorta ettirilmesinden bakım ve onarımına, asansörün güvenli bir şekilde işletilmesinden aidatların tahsiline kadar tüm süreci ticari olarak kaygısız ama denk bütçe kaygılı bir yönetim modeli ile işletmeleri önemli olduğunu vurgulayarak “Gayrimenkullerin bilgili, deneyimli, kanuni ve hukuki uygulamaları bilen kişiler tarafından yönetilmesine büyük ihtiyaç duyuluyor” diyen Özbek, “Yöneticinin tüm kat maliklerine karşı komşuluk ilişkilerinin zedelemeden şeffaf, eşit ve tarafsızca bir yönetim sergilenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE