Hükümet konut krizine savaş açtı!

Hükümet konut krizine yeni paketlerle savaş açtı!

Hükümet konut krizine savaş açtı!

Son dönemde hammadde fiyatlarındaki artışlar nedeniyle konut inşaatında yavaşlama ve Fiyatlar da yaşanan artış üzerine hükümetin 9 Mayıs 2022’de aldığı kararları değerlendiren İSTOÇ Yönetim Kurulu Üyesi ve gayrimenkul danışmanı Şenay Araç Demir, hem üretim hem fiyat ayağına yönelik olarak alınan 3’lü paketin hükümetin konut krizine savaş açtığınınen açık göstergesi olduğunu söyledi. İSTOÇ Yönetim Kurulu Üyesi ve gayrimenkul danışmanı Şenay Araç Demir’in konuya ilişkin görüşü aşağıda yer almaktadır:“3 ayrı paket hazırlanmış.

İlki konut almak isteyenlerin konut kredi faizini yüzde 1’in altına çeken önemli bir adım. Diğeri konut fiyatını artırmama şartıyla sektörde ki firmaların finansal açıdan desteklenmesi ve bu yolla üretimin desteklenmesine yönelik adım. Son olarak da TOKİ’nin yeni projeler üretebilmesi için kaynak ayrılması geliyor. Pandemi döneminin de etkisiyle konut üretimi zayıflamıştı. Bir yandan bekleyen konut talebi, bir yandan göçler nedeniyle büyükşehirlerde konut sıkıntısı yaşandı, hepimizin iyi bildiği gibi konut kiralarında kısa sürede fahiş artışlar yaşandı, konut fiyatları dar gelirli vatandaşların uzanamayacağı bir seviyeye yükseldi. Hükümetin aldığı tedbirler, hem faizi yüzde 1’in altına çekerek kredi taksitlerini düşürmeye, hem sektöre kaynak aktararak yeni üretimi teşvik etmeye yönelik gibi görünüyor. Biz bu açıklamaların öncelikle psikolojik etkisini, sonra da üretime yansıyan etkisini hissedeceğiz. Yaz mevsiminda konut piyasasının aşırı ısınmasını önleyecek adımların atılmasını sektör olarak memnuniyetle karşılıyoruz.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE