Ekonomik güven konut üzerinden sağlanmaya devam ediyor

Yüksek faize rağmen satışlardaki hareketlilik sürüyor. Açıklanan rakamlar, konut yatırımının halen en güvenli liman olduğunu ve olmaya da devam edeceğini gösteriyor" dedi.

Ekonomik güven konut üzerinden sağlanmaya devam ediyor
banner112

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak ayı için açıkladığı konut satış istatistiklerini değerlendiren Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, satışlardaki hareketliliğin altını çizdi, açıklanan rakamların 'konuta duyulan ihtiyacın devam ettiğini' gösterdiğini kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre konut satışları, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 artarak 88 bin 306 oldu. Türkiye genelinde ise ipotekli konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,4 artış göstererek 18 bin 183 olarak gerçekleşti.

Faiz indirimi ve yeni finansman modelleri ile turizm sezonunda satışları katlayabiliriz

Konut satış istatistiklerini değerlendiren Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, “İç piyasada hedeflenen istikrarlı hareketliliğin devamı adına, faiz indiriminin yanı sıra gider kalemlerinin de kontrol altına alınması gerekiyor. Özellikle yeni ev sahibi olacaklara cazip kredi modellerinin sunulması şart zira yatırımcı da peşinat bulmakta zorlanıyor. Konuta yatırımı destekleyici sosyal düzenlemelerle yaşanması muhtemel zorlu senaryolara karşı hazırlıklı olabiliriz” diye konuştu.

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, pandemiye rağmen Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,2 artarak 27 bin 203 oldu. İkinci el konut satışları ise Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,5 artış göstererek 61 bin 103 olarak gerçekleşti.

Yabancıya konut satışında hedefe yaklaşıyoruz

2020’de 40 bin 812, 2021 yılında ise yabancılara 58 bin 576 konutun satıldığını vurgulayan Arslan, satışlarla birlikte üretimin arttığı sektörde yabancıya satış konusunu değerlendirdi: “2022’yi 75 binin üzerinde bir satış rakamı ile kapatacağımızı söylemek çok zor değil. Yatırım amaçlı konut satışında da bunun döviz cinsinden karşılığı bağlı sektörlerle birlikte yaklaşık 10 milyar dolar. Potansiyelimize ulaşabilme adına yapılacak desteklemelerle umuyoruz ki; 2022 yılında yabancıya satış rakamı 10 milyar doların da üzerine çıkabilir. Yurt dışında yapılacak tanıtım faaliyetleri ve desteklerle, yurt içinde yapılacak planlama ve süreç yönetimiyle daha da yukarı gideceğini söyleyebiliriz. Burada önemli olan, yaşamaya ve yatırım yapmaya değer ülkemizi en doğru şekilde tanıtabilmek.”  

Yabancıya satış 1 yılda yüzde 56,5 arttı

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56,5 artarak 4 bin 186 oldu. Ocak ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,7 oldu. Yabancıların hedeflendiği konut satışlarında ilk sırayı bin 771 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 914 konut satışı ile Antalya, 269 konut satışı ile Ankara izledi. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı İran vatandaşlarına yapıldı. Ocak ayında İran vatandaşları Türkiye'den 761 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla 513 konut ile Irak, 479 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları izledi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE