İzmir Foça’da konut fiyatları son bir yılda yüzde 50 yükseldi

Foça’da son bir yıl içerisinde satılık konutların fiyatlarında ortalama yüzde 50’ye yakın bir artış olduğunu kaydeden gayrimenkul danışmanı Adem Karataş, ilçede ev kiralarının da aylık 1.500 TL civarında seyrettiğini söyledi.

İzmir Foça’da konut fiyatları son bir yılda yüzde 50 yükseldi
banner80

Foça’da satılık konut fiyatlarında artış olmasına rağmen piyasada durgunluk yaşandığını ifade eden Karataş, “Konut kredisi faizlerinin biraz aşağılara inmesi gerekir. Korona virüs salgını nedeni ile insanların kalabalık şehirlerden uzaklaşması ve yaşam şekillerini değiştirmek isteyenlerin yazlık evlere talebi artınca fiyatlar da haliyle yükseldi. Konumuna göre 2 oda 1 salon ev fiyatları 400 bin TL’den başlıyor. 1+1 ev fiyatları 300 bin TL’den başlıyor” dedi.

Pandemi ve depreminin ev fiyatları ve kira fiyatlarında etkili olduğuna dikkat çeken Karataş, bölgede kira fiyatlarında yüzde 35 ile 40 arasında artış olduğunu belirterek “Foça bölgesinde kira fiyatları eşyalı ve eşyasız olmak üzere değişkenlik gösteriyor. Deniz mesafesi ve şehir merkezi gibi konumlara göre kira fiyatları eşyasız dairelerde en düşük 1.500 TL’den kiralanıyor. Eşyalı daireler yaz sezonunun yaklaşması ile 2 bin TL’den başlıyor ve sezonluk fiyatlar geçen seneye göre yüzde 40-50 civarında arttı” şeklinde konuştu.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE