Aralık ayı kira artış oranı yüzde 17.71 olarak belirlendi.

Aralık ayı kira artış oranı ne kadar açıklandı.

Aralık ayı kira artış oranı yüzde 17.71 olarak belirlendi.
banner80

Konut kiralarına yapılacak maksimum zam oranı; her ayın ilk haftasında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamları içinde yer alan son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamına göre yapılıyor.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında düzenlenen ve 2021’in aralık ayı içinde yenilenecek (uzatılacak) olan kira sözleşmelerine göre yapılacak maksimum yasal artış oranı 3 aralık 2021 cuma günü açıklanan son 12 aylık ortalama enflasyon rakamlarına göre belirlendi. Buna göre kiralara son 12 aylık ortalama TÜFE oranı olan yüzde 17.71’in üzerinde zam yapılamayacak. Her iki tarafın aralarında anlaşmaları halinde bu orandan farklı olarak bir artırıma gidebilir ancak tarafların aralarında uzlaşamamaları halinde aralık ayında yenilenecek kira kontratlarında yasal olarak bu oran baz alınır.

Buna göre aylık kirası 1.000 TL olan ve sözleşmesi aralık 2021’de yenilenmesi gereken konutların kirası 1.000 TL + %17.71= 1.177,10 TL olur.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE