2021 yılında Türkiye'de yabancı yatırımın yüzde 22,1’i vatandaşlık hakkı için..

EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, 2021 yılı itibariyle yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarının yüzde 22,1’i vatandaşlık edinimi oluşturdu.

2021 yılında Türkiye'de yabancı yatırımın yüzde 22,1’i vatandaşlık hakkı için..
banner112

2020 senesinin aynı döneminde bu oran %27,9’du.  Oran olarak rakam %20 civarı düşmüş görülse de mutlak değer olarak vatandaşlık talebi geçen seneye göre arttı. Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2021 yılı itibariyle 31 bin 478 adet gerçekleşti. Bu yatırımın da, yüzde 38,37’sinin vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkullerden oluştuğu belirlendi.

Ülke genelindeki vatandaşlık edinimi için yabancı yatırımında İstanbul, Antalya ve Ankara ilk üçte yer alırken, Megakent İstanbul’daki yabancı yatırımlarında da Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilk üçte yer aldı.

EVA Gayrimenkul Değerleme, 2021 yılı itibariyle yabancıların vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarını inceledi. 2021 yılında yabancılar tarafından konut ve diğer tüm gayrimenkul türlerinde Türkiye’de yapılan 68 bin 168 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 22,1’inin vatandaşlık edinimi için olduğu belirlendi. Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 15 bin 71 adet olurken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 80,1’inin İstanbul’dan edinildiği görülüyor.

Ülke bazında ilk üç İran, Irak ve Afganistan 

Yabancıların 2021 yılında tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sırada İran yer aldı. İran’ı, Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan ve Rusya Federasyonu izledi. 

İstanbul ilk sırada 

Yabancıların, 2021 yılı itibariyle tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Yalova, Mersin, İzmir, Bursa, Muğla, Samsun ve Sakarya takip etti. İstanbul’daki yatırımların yüzde 38,37’si vatandaşlık edinimi için Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2021 yılı itibariyle 31 bin 478 adet gerçekleşti. Bu yatırımın da, yüzde 38,37’sinin vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkullerden oluştuğu belirlendi. 2021 yılında yabancıların tüm gayrimenkul bazında vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki yatırımlarında ise ilk sırayı İran aldı.  Bu ülkeyi Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan ile Rusya Federasyonu takip etti.  Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri ilk üçte yer aldı. Bu ilçeleri de sırası ile Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Kağıthane, Zeytinburnu ve Fatih izledi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE